bip epuap archiwum archiwum   poczta  dom  facebook  start strona 

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 20 Maja 2018    |    Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Wojenne historie podkrakowskie z gminy Czernichów

3 września Stowarzyszenie "Dobro powraca" zorganizowało spotkanie "Wojenne historie podkrakowskie z gminy Czernichów". Jest to kontynuacja historycznych spotkań związanych z terenem gminy Czernichów.

Wykład prowadził przewodnik miejski po Krakowie, historyk, pracownik merytoryczny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i pasjonat lokalnej historii - Piotr Kapusta z Wołowic. Spotkanie odbyło się w Domu Weselnym w Wołowicach u państwa Marty i Jerzego Kosków.

Przybyli goście mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych informacji związanych z wydarzeniami z II Wojny Światowej. Na początku spotkania słuchacze dowiedzieli się, jak 1 września 1939 r. zapisał się w pamięci mieszkańców gminy Czernichów. Wysłuchali krótkiego fragmentu wywiadu z panią Zofią Tyrałą z Wołowic, w którym opisywała swoje doświadczenia z tamtego dnia. Jednym z poruszanych w trakcie spotkania tematów była kwestia wysyłania naszych przodków na roboty przymusowe oraz obozów koncentracyjnych i więzień.

Pani Anita Noworyta wykonała utwory wojenne: "Miasteczko Bełz" oraz "Taki kraj". Swoją wiedzą o bunkrach i umocnieniach niemieckich podzielił się młody pasjonat historii, Jakub Armatys z Zagacia, czym zaskoczył zebranych gości. Serdeczne podziękowania dla pani Zofii Knapik, która przybliżyła osobę pana Władysława Czekaja, zamordowanego Katyniu.

Wśród gości byli przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych - Koło Przyjaciół Wspierających.

Dziękujemy Państwu Kosek za przygotowanie smacznego ciepłego i słodkiego poczęstunku, pani radnej powiatowej, Zofii Pyli za poświęcony czas i przybycie na spotkanie oraz panu Robertowi Polańskiemu z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin", który zaprosił do zwiedzania niemieckich fortyfikacji w Rudawie.

Podziękowania należą się przybyłym gościom, mieszkańcom gminy Czernichów oraz Krakowa i okolic. Motywujący do organizowania kolejnych tego typu spotkań jest fakt, że pojawiło się ok. 70 osób. Poświadcza to, jak ważne jest organizowanie takich wydarzeń, jak wiele jeszcze jest do opowiedzenia, zapisania. Zachęcamy do dzielenia się wszelką wiedzą, która może zostać przekazana następnym pokoleniom.

Organizatorzy spotkania

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...
<