Gmina planuje wyemitować obligacje na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów
Na sesję Rady Gminy, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek 25 października, trafi uchwała w sprawie emisji przez gminę obligacji na kwotę 14 mln 744 tys. zł. W ten sposób kredyt zaplanowany na 2021 rok zostanie zastąpiony obligacjami. – Znacząca część z środków pozyskanych w wyniku planowanej emisji będzie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, a resztę przeznaczymy na finansowanie już zaplanowanego deficytu budżetu gminy w bieżącym roku i w kolejnych latach – informuje Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów.
Poszukiwanie finansów na inwestycje…
Sytuacja finansowa naszej gminy jest bardzo trudna. Skokowy wzrost zadłużenia w ostatnich latach i przypadające w najbliższym okresie zobowiązania do spłaty z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów powodują, że Gmina Czernichów jest zmuszona do poszukiwania instrumentów finansowych, pozwalających na zbilansowanie budżetu.
– Jesteśmy zobligowani do spłaty rat kredytowych za wcześniej zaciągnięte kredyty, jednocześnie musimy zapewnić funkcjonowanie całej gminy. Musimy też mieć pieniądze na planowane inwestycje, w szczególności na te, które dają szansę na pozyskiwanie dotacji z źródeł spoza budżetu gminy. Liczymy na dotacje inwestycyjne w programie „Polski Ład”, ale trzeba też pamiętać, że w niedalekiej perspektywie powinny zostać uruchomione także programy Unii Europejskiej – uważa Wójt Gminy Czernichów.
… i na deficyt budżetowy
Propozycja emisji przez gminę obligacji jest rozwiązaniem mającym na celu pozyskanie w dłuższym okresie pieniędzy na te cele i uzupełnienie braków, jakie wynikają z konieczności ponoszenia kosztów funkcjonowania jednostek gminnych. Warto przypomnieć, że dopłaty do samej tylko oświaty to od lat kilkanaście milionów złotych z dochodów własnych gminy, konieczne do pokrycia wydatków oświatowych, na które subwencja państwowa jest zbyt mała.
Po uzyskaniu zgody Rady Gminy Czernichów na emisję obligacji, przewiduje się ich wyemitowanie w latach 2021 – 2023. Wartość tych obligacji to 14 mln 774 tys. zł.
Obligacje są najbardziej racjonalnym sposobem pozyskania środków i nie powinno być najmniejszych problemów ze znalezieniem banków, czy innych instytucji finansowych zainteresowanych objęciem kolejnych transz.
„Złapanie oddechu”
Wykupienie obligacji naszej gminy przewidziane jest na lata 2027 – 2036, a to oznacza, że spłata wcześniejszych zobowiązań i sfinansowanie planowanych deficytów (w latach 2021 – 2023) będzie wydłużona w czasie i pozwoli gminie na „złapanie oddechu” przy jednoczesnym prowadzeniu najpilniejszych inwestycji, na które dzisiaj brakuje pieniędzy w budżecie gminy.
Jeżeli sytuacja finansowa naszej gminy poprawi się, to możliwe będzie wcześniejsze wykupienie obligacji w celu ich umorzenia, czyli zmniejszenia puli zobowiązań finansowych gminnych. Co istotne, gdy możliwości finansowe gminy poprawią się wówczas nie będzie konieczności emitowania wszystkich serii obligacji.
Cel – płynność finansowa budżetu
Obligacje są dla nas bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, gdyż są bardziej elastyczne – ten instrument daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu gminy. Procedura emisji obligacji jest prostsza niż zaciągnięcie kredytu. Przy zaciąganiu zobowiązania w postaci emisji obligacji nie stosuje się ustawy o zamówieniach publicznych, uzyskujemy swobodę w ustalaniu warunków emisji. Samorządy emitują obligacje już od lat. Kraków po raz pierwszy już ćwierć wieku temu.