BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/20220729-odpady-slajdgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/20220805-splyw-baner-slajdgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/m_grafiki.042022.04042022gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/m_grafiki.032022.15032022gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/m_grafiki.032022.08032022_04gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/m_grafiki.14012022gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/m_grafiki.012022.28012022gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Progress bar
  1. Ogłoszenia
  2. Przetargi / Zapytania
  3. Koronawirus
  4. Przegląd Prasy

ukraina slajd2

Gmina planuje wyemitować obligacje na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów

Na sesję Rady Gminy, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek 25 października, trafi uchwała w sprawie emisji przez gminę obligacji na kwotę 14 mln 744 tys. zł. W ten sposób kredyt zaplanowany na 2021 rok zostanie zastąpiony obligacjami. – Znacząca część z środków pozyskanych w wyniku planowanej emisji będzie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, a resztę przeznaczymy na finansowanie już zaplanowanego deficytu budżetu gminy w bieżącym roku i w kolejnych latach – informuje Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów.

Poszukiwanie finansów na inwestycje…

Sytuacja finansowa naszej gminy jest bardzo trudna. Skokowy wzrost zadłużenia w ostatnich latach i przypadające w najbliższym okresie zobowiązania do spłaty z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów powodują, że Gmina Czernichów jest zmuszona do poszukiwania instrumentów finansowych, pozwalających na zbilansowanie budżetu.

Jesteśmy zobligowani do spłaty rat kredytowych za wcześniej zaciągnięte kredyty, jednocześnie musimy zapewnić funkcjonowanie całej gminy. Musimy też mieć pieniądze na planowane inwestycje, w szczególności na te, które dają szansę na pozyskiwanie dotacji z źródeł spoza budżetu gminy. Liczymy na dotacje inwestycyjne w programie „Polski Ład”, ale trzeba też pamiętać, że w niedalekiej perspektywie powinny zostać uruchomione także programy Unii Europejskiej – uważa Wójt Gminy Czernichów.

i na deficyt budżetowy

Propozycja emisji przez gminę obligacji jest rozwiązaniem mającym na celu pozyskanie w dłuższym okresie pieniędzy na te cele i uzupełnienie braków, jakie wynikają z konieczności ponoszenia kosztów funkcjonowania jednostek gminnych. Warto przypomnieć, że dopłaty do samej tylko oświaty to od lat kilkanaście milionów złotych z dochodów własnych gminy, konieczne do pokrycia wydatków oświatowych, na które subwencja państwowa jest zbyt mała.

Po uzyskaniu zgody Rady Gminy Czernichów na emisję obligacji, przewiduje się ich wyemitowanie w latach 2021 – 2023. Wartość tych obligacji to 14 mln 774 tys. zł.

Obligacje są najbardziej racjonalnym sposobem pozyskania środków i nie powinno być najmniejszych problemów ze znalezieniem banków, czy innych instytucji finansowych zainteresowanych objęciem kolejnych transz.

Złapanie oddechu”

Wykupienie obligacji naszej gminy przewidziane jest na lata 2027 – 2036, a to oznacza, że spłata wcześniejszych zobowiązań i sfinansowanie planowanych deficytów (w latach 2021 – 2023) będzie wydłużona w czasie i pozwoli gminie na „złapanie oddechu” przy jednoczesnym prowadzeniu najpilniejszych inwestycji, na które dzisiaj brakuje pieniędzy w budżecie gminy.

Jeżeli sytuacja finansowa naszej gminy poprawi się, to możliwe będzie wcześniejsze wykupienie obligacji w celu ich umorzenia, czyli zmniejszenia puli zobowiązań finansowych gminnych. Co istotne, gdy możliwości finansowe gminy poprawią się wówczas nie będzie konieczności emitowania wszystkich serii obligacji.

Cel – płynność finansowa budżetu

Obligacje są dla nas bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, gdyż są bardziej elastyczne – ten instrument daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu gminy. Procedura emisji obligacji jest prostsza niż zaciągnięcie kredytu. Przy zaciąganiu zobowiązania w postaci emisji obligacji nie stosuje się ustawy o zamówieniach publicznych, uzyskujemy swobodę w ustalaniu warunków emisji. Samorządy emitują obligacje już od lat. Kraków po raz pierwszy już ćwierć wieku temu.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...