BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook
Dzisiaj jest: 1 Marca 2021    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Antoni, Albin

Lepsze zabezpieczenie wody dla Rybnej

 

Jeszcze w tym roku powinna zakończyć się budowa zbiornika wody pitnej, który znacznie zwiększy zabezpieczenie w wodę największej miejscowości w naszej gminie. Po oddaniu nowego zbiornika starszy, obecnie używany, będzie spełniał funkcję rezerwową.

 

Rosnące zużycie wody w naszej gminie wymaga poprawy stanu sieci wodociągowej i całej związanej z nią infrastruktury, dzięki której mamy nieprzerwane dostawy wody do domów i zakładów produkcyjnych. Przysiółek Nowy Świat w Rybnej korzysta obecnie ze zbiornika wody mającego pojemność 70 metrów sześciennych. W Rybnej znajdują się jeszcze dwa inne zbiorniki i ujęcia, tj. Bednarze i Kocurowiec, oraz zbiornik na tzw. Wałku, zasilany z Alwerni, który dostarcza wodę dla Czułówka i Nowej Wsi Szlacheckiej. Dodatkowo Rybna Zadworze również zasilana jest bezpośrednio z wodociągu z Alwerni.

- Umowa z wykonawcą nowego zbiornika przewiduje zakończenie prac budowlanych i oddanie go jeszcze w tym roku. Będzie to zbiornik o pojemności roboczej 400 metrów sześciennych, a więc prawie sześć razy większej niż ma zbiornik obecnie używany. Co warte podkreślenia, dzięki nowemu zbiornikowi będziemy mieć w sieci wodociągowej w Rybnej wyższe ciśnienie, co powinno zakończyć kłopoty w najwyżej położonych miejscach przysiółka Nowy Świat, gdzie ciśnienie często było zbyt niskie. Budowa zbiornika ma przede wszystkim umożliwić zmagazynowanie większej ilości wody, którą będzie można przekierować w pozostałe rejony Rybnej, zmniejszając dostawy wody z Alwerni – uważa wójt gminy Danuta Filipowicz.

Nowy zbiornik jest wykonywany w ramach inwestycji pod nazwą „Budowa zbiornika wody pitnej w Rybnej na Nowym Świecie”. Będzie to zbiornik stalowy, posadowiony na żelbetowej płycie fundamentowej. Umowa z wykonawcą obejmuje też połączenie zbiornika z ujęciem wody pitnej i siecią wodociągową oraz utwardzenie dojazdu i wykonanie ogrodzenia zabezpieczającego ten ważny dla gminy obiekt. Po przetargu przeprowadzonym przez gminę wybrano oferenta, który za wykonanie inwestycji dostanie 551 637 złotych.

Budowa dużego zbiornika zaopatrującego część mieszkańców Gminy Czernichów w wodę, którą będzie można przekierować w pozostałe rejony Rybnej pozwoli nam zmniejszyć dostawy (a co za tym idzie koszty) wody z Alwerni.

Rosnące zapotrzebowanie na wodę w całej gminie odzwierciedlają oficjalne dane. Według Głównego Urzędu Statystycznego, zużycie wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w gminie Czernichów wzrosło z 350,8 dekametrów sześciennych w 2010 roku do 465 dekametrów sześciennych w 2019 roku (1 dekametr sześcienny to 1000 metrów sześciennych). To oznacza, że w ciągu 10 lat zużycie wody w naszej gminie wzrosło o ok. jedną trzecią (ok. 33 proc.). Szacuje się, że w Polsce jedna osoba w gospodarstwie domowym z kuchnią, WC, łazienką i lokalnym źródłem ciepłej wody (np. kocioł) zużywa średnio na dobę ok. 100 litrów wody.

Zużycie ogółem wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w ciągu roku w gminie Czernichów (dane GUS)
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
dekametrów sześciennych
350,8 369,0 368,0 385,9 380,7 414,0 414,0 426,0 472,0 465,0

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...