BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook
Dzisiaj jest: 14 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Julianna, Justyna, Walerian

Bardzo trudna sytuacja budżetowa gminy

 

Bardzo trudna sytuacja budżetowa gminy

 

Prawie dwukrotny wzrost zadłużenia gminy w okresie 2017 – 2020, coraz większe wydatki na spłatę rat zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz duże kwoty zaplanowanych wydatków na odsetki od zaciągniętych zobowiązań finansowych gminy stawiają przed naszym samorządem duże wyzwanie na rok 2021. Listopad i grudzień to gorący czas w samorządach opracowujących budżety na kolejny rok. Także w naszym samorządzie gminnym będzie to czas ciężkiej pracy urzędu, radnych i wójta.

W Gminie Czernichów będzie to wyjątkowo trudny okres, w którym będziemy musieli dokonywać wyborów między tym, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłym roku, a tym na co nas będzie stać ze względu na już wysokie zadłużenie naszej gminy, zapewniając równocześnie nieprzerwane wykonywanie zadań. Jak co roku trzeba będzie dokonywać wyborów między zadaniami zgłoszonymi w formie propozycji do budżetu, wybierając te najpilniejsze i te, na które nas będzie stać.

Coraz większy dług

Tym co może mocno niepokoić wszystkich zasiadających do prac nad budżetem Gminy Czernichów na 2021 rok jest szybki, wręcz skokowy wzrost zadłużenia gminy. Ostatnie cztery lata to czas, gdy nasz dług bardzo szybko się zwiększał. W 2017 roku długi gminy wynosiły jeszcze 22,2 mln zł, ale na koniec 2020 roku mogą już (zgodnie z planem) wynieść 42,9 mln zł długu. To oznacza, że w okresie od 2017 roku do roku bieżącego zadłużenie gminy wzrośnie niemal dwukrotnie. Przyrost naszego długu w tym okresie przedstawiamy w poniższej tabeli:

 

  Wykonanie w 2017 roku Wykonanie w 2018 roku Wykonanie w 2019 roku Plan na 2020 rok
Kwota długu 22 mln 199,3 tys. zł 28 mln 535,4 tys. zł 36 mln 568,7 tys. zł 42 mln 849,5 tys. zł

Dotychczasowe prognozy wskazują, że dugi naszej gminy będą rosły jeszcze do 2022 roku, osiągając wysokość nawet 48,3 mln zł i do 2024 roku nie spadną poniżej 40 mln zł. Dług będzie spłacany do 2035 roku.

Długi trzeba spłacać

Większy dług to duże ograniczenie dla zamiarów samorządu na rok przyszły i kolejne lata. Zaciągnięte kredyty trzeba spłacać – nie tylko sam kapitał kredytu (raty), ale także odsetki dla instytucji udzielających kredytów i pożyczek na zasadach uzgodnionych przed laty, podczas zaciągania tych zobowiązań. Z dotychczasowych obliczeń dla budżetu naszej gminy wynika, że spłata długu wraz z odsetkami przez najbliższych kilka lat będzie nas mocno ograniczać w realizacji nowych przedsięwzięć, w tym realizacji tak potrzebnych naszej gminie inwestycji.

W tym roku na spłaty rat kredytów i pożyczek mamy zaplanowane 3 mln 61 tys. złotych, podczas gdy w ubiegłym roku (2019) była to kwota znacznie mniejsza i wyniosła 2 mln 438 tys. złotych.

Rok 2020 jest także rekordowy w przeciągu ostatnich czterech lat pod względem kwoty przewidzianej na odsetki (obsługę długu):

w 2017 roku kosztowało to nas 508,8 tys. zł,

w 2018 roku 667,4 tys. zł,

w 2019 roku 767,9 tys. zł,

a plan na ten rok zakłada kwotę 1 mln 264,8 tys. zł.

Będziemy szukać najlepszych rozwiązań

Obliczenia sięgające 2026 roku wskazują także na konieczność przeznaczania podobnych kwot na pokrycie zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach. Dla przykładu – w 2026 roku na same tylko raty kapitałowe od kredytów i pożyczek będziemy musieli przeznaczyć 4 mln 352,1 tys. zł.

- Sytuacja budżetowa gminy jest bardzo trudna. To wymaga od nas rozsądnego podejścia do planów na 2021 rok i szukania wszelkich możliwych oszczędności. Tym bardziej, że nie wiemy jak długo potrwa wygaszanie gospodarki z powodu epidemii koronawirusa, które skutkuje mniejszym dochodami firm i mieszkańców, i mniejszymi wpływami z podatków do gminnej kasy. Ponieważ nie chcemy podnosić obciążeń mieszkańców podatkami stanowionymi przez gminę, musimy szukać rozwiązań dających oszczędności w wydatkach. Liczę na to, że radni naszej gminy zgłoszą takie propozycje podczas prac nad budżetem na 2021 rok, abyśmy mogli wybrać to, co dla mieszkańców w obecnych warunkach będzie najkorzystniejsze – mówi Wójt Gminy Czernichów Danuta Filipowicz.

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...