BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 1 Marca 2021    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Antoni, Albin
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.luty.slajd15022021gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.luty.slajdygk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.nowe.s-zima-drogi-czernichowgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Starania o gazyfikację kolejnych sołectw w naszej gminie

Gmina Czernichów, mimo dobrego położenia między aglomeracjami krakowską i śląską, nie jest jeszcze w pełni zgazyfikowana. Szansa na podłączenie kolejnych sołectw do sieci gazowej jest jednak coraz większa – inwestycją w naszej gminie zainteresowana jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG). O możliwości budowy zbiorników gazu, z których „niebieskie paliwo” popłynęłoby do kilku tysięcy mieszkańców, rozmawiano w wtorek 16 lutego br. w Urzędzie Gminy Czernichów.

 l gaz psg

Podczas spotkania przedstawicieli PSG, władz samorządowych Gminy Czernichów, radnych i sołtysów oraz zainteresowanych mieszkańców omawiano problemy, jakie należy rozwiązać w celu uruchomienia nowej sieci gazowej, korzystającej z zbiorników – magazynów, których lokalizacja planowana jest w sołectwach Czernichów i Kamień. Byłyby to stacje, do których gaz LNG (skroplony) byłby dowożony na początkowym etapie cysternami. Skorzystają na tym w pierwszej kolejności sołectwa Kamień i Czernichów. O szczegółach poinformujemy mieszkańców wkrótce.

Podłączenie nowych miejscowości do sieci gazowej jest zbieżne z proekologicznymi programami, wdrażanymi przez Gminę Czernichów oraz samorząd województwa małopolskiego. Ogrzewanie domów i przedsiębiorstw gazem ziemnym wpłynie znacząco na obniżenie niskiej emisji gazami i pyłami, które dzisiaj są emitowane przy spalaniu paliw stałych.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa zwracali uwagę na konieczność dobrej współpracy z gminą i szybkie uzgadnianie decyzji niezbędnych do przygotowania inwestycji PSG w naszej gminie. Ze strony władz samorządowych padły zapewnienia o traktowaniu współpracy z Polską Spółką Gazownictwa jako priorytetu, poproszono zarazem o sygnalizowanie wszelkich trudności w przygotowaniu inwestycji bezpośrednio do wójta lub zastępcy wójta.

- Danie mieszkańcom naszej gminy możliwości przejścia na czyste i ekologiczne paliwo jest bardzo ważne dla osiągnięcia celów wyznaczonych w Małopolskim Programie Ochrony Powietrza – uważa Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów.

Małopolski Program Ochrony Powietrza zaczął obowiązywać 27 października 2020 na mocy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jego celem jest podjęcie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie, w tym znaczącej redukcji emisji pyłów zawieszonych w atmosferze oraz dwutlenku azotu do roku 2023 oraz benzo(a)pirenu do roku 2026.

Jak stwierdza się na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: Stężenia średnioroczne benzo(a)pirenu we wszystkich 182 gminach województwa przekraczają poziom docelowy 1 ng/m3. Obszar przekroczeń pokrywa 98% powierzchni województwa. Lokalne źródła ogrzewania odpowiadają średnio za około 33% wysokości stężenia średniorocznego pyłu PM10 i 85% stężenia benzo(a)pirenu. Transport najistotniej oddziałuje w miastach, gdzie odpowiada za 20-35% wysokości stężenia średniorocznego pyłu PM10. Natomiast udział źródeł transportowych w stężeniach dwutlenku azotu sięga nawet 67-75% na stacjach komunikacyjnych.

Zmiana źródła energii w naszej gminie na ekologiczne oznaczać będzie lepszą jakość życia i zmniejszenie przypadków chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza.

(Aktualne informacje o poziomie zgazyfikowania poszczególnych gmin znajdą Państwo klikając w link: https://www.psgaz.pl/mapasystemu/PSG_data/index_2501.html?fbclid=IwAR1PNz4k_9h_H2whKE9e4MMiKws9su-pfXBTENflgVvXBj8AC4mOnprt3c8 )

 

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...