BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 17 Maja 2021    |    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Brunon
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.slajd-ug-obsługagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.kwiecien.s-1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję

l konsty


 

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

kons1 obr

Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

konstytucja


W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. Z tej okazji instytucje kultury przygotowały wydarzenia i inicjatywy rocznicowe. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Zamek Królewski w Warszawie

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń edukacyjnych, m.in. wykłady on-line, film, a także wystawę pt. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Eskpozycja przybliża nie tylko samą Konstytucję, ale także tych, którzy uczestniczyli w jej tworzeniu i byli jej świadkami. Wystawa będzie czynna od 1 maja do 8 sierpnia 2021 r.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie można znaleźć na stronie.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Ze względu na sytuację epidemiczną Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wydarzenia w formie on-line, tj. wykłady, seminarium oraz warsztaty. Ponadto na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie zostanie wyeksponowana kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., która została wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Muzeum w Wilanowie będzie można wziąć udział w otwartych pokazach drukarskich połączonych z opowieścią o Stanisławie Kostce Potockim, który jest twórcą wilanowskiego muzeum. W polowej Drukarni Królewskiej na prawdziwej prasie drukarskiej będą drukowane fragmenty Konstytucji 3 maja, a w mennicy Jana III Sobieskiego będzie można własnoręcznie wybić monety z czasów króla. 

Muzeum przygotowało również zajęcia on-line zatytułowane „Co się wydarzyło 3 maja 1791 roku?”. Zajęcia odbędą się 3 maja w godz. 11:00-12:00. Udział w spotkaniu online jest bezpłatny.

Instytut Pamięci Narodowej 

Instytut Pamięci Narodowej organizuje konkurs dla nauczycieli polonijnych. Prace konkursowe w formie relacji, dokumentacji fotograficznej i scenariusza z przeprowadzonych zajęć lub działań można przesyłać do 30 czerwca 2021 roku. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie IPN.  

Polskie Radio 

Słuchaczy Polskiego Radia zachęcamy do wysłania audycji z cyklu „Eureka”. W programach emitowanych na antenie PR 1, po godz. 19.30, zostaną przybliżone wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Audycje będą emitowane od 26 do 30 kwietnia. 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...