BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2022    |    Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Czym oddychają mieszkańcy Mogilan i Czernichowa? Podsumowanie pierwszego etapu akcji „Małopolska bez smogu”

Od 12 do 23 listopada, w ramach pierwszego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy przy wsparciu Województwa Małopolskiego, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w dwóch gminach krakowskiego obwarzanka w Mogilanach i Czernichowie.

Podczas całego okresu prowadzenia pomiarów, norma dobowa stężenia pyłu PM10 (50 µg /m3) została przekroczona tylko jeden raz w Czernichowie (14 listopada), natomiast zaobserwowano duże zróżnicowanie w średnio godzinowych stężeniach pyłu PM10. Najwyższe stężenia notowano popołudniami i nocą, co jest ściśle związane z wykorzystywaniem paliw stałych do ogrzewania domów. Maksymalna wartość stężenia średnio godzinowego dla badanych lokalizacji 114 µg/m3, wystąpiła w Czernichowie 17 listopada (średnia z godzin 16:00-17:00) oraz tego samego dnia również w Mogilanach - 65 µg/m3 (średnia z godzin 17:00-18:00 oraz 18:00-19:00).

W obu miejscowościach poza godzinami podwyższonych stężeń w nocy, jakość powietrza utrzymywała się - według indeksu CAQI - w granicach poziomu „dobry”. Średnie stężenie za cały okres pomiarowy dla Czernichowa wyniosło 35 µg/m3 , a dla Mogilan - 27 µg/m3 . Trzeba jednak podkreślić, że od 18 listopada do ranka 21 listopada względnie niskie stężenia PM10 były w całej Małopolsce. W Krakowie najwyższe stężenia obserwowano na stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego, na co wpływ dodatkowo miał ruch samochodowy. Dobry stan powietrza w badanym okresie w całej Małopolsce był spowodowany bardzo dynamiczną sytuacją meteorologiczną. Polska północna była w zasięgu zatok i frontów atmosferycznych, związanych z niżami nad północną Europą, a Polska południowa w zasięgu wyżów znad Europy południowej. Różnica ciśnienia atmosferycznego pomiędzy północno-wschodnią a południowo-zachodnią częścią Polski sięgała 20 hPa, co skutkowało silnym i porywistym wiatrem, dzięki któremu zanieczyszczenia były rozwiewane i nie kumulowały się w jednym miejscu.

Wykresy dla Czernichowa (pomiary od 12 do 23 listopada):

008

Wykres: Średnie godzinowe stężenia pyłu PM10 w Czernichowie w okresie od 12.11 do 23.11.2021

 

009

Wykres: Średnie dobowe stężenia pyłu PM10 w Czernichowie w okresie od 12.11 do 23.11.2021

 

Dodatkowo w Czernichowie ustawiona została specjalna instalacja - kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii. Podczas akcji płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia. Wystarczy porównać zdjęcia instalacji z kolejnych dni akcji, aby – mimo względnie niewielkich poziomów przekroczeń stężenia pyłu PM10 - zobaczyć zmianę koloru płuc spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym. Zaznaczyć należy także, że instalacja była posadowiona w sąsiedztwie drogi powiatowej nr 2183K (ul. Krakowska 1 w Czernichowie), co także miało wpływ na ilość pyłów unoszących się w powietrzu. Szare zabarwienie płuc pokazuje jednak jednoznacznie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

W kolejnym etapie akcji ”Małopolska bez smogu”, od 24.11 do 6.12 przenośne pyłomierze badać będą jakość powietrza na Podhalu – w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu. W Nowym Targu stanie też mobilny model płuc. Wyniki pomiarów śledzić można na stronie www.radiokrakow.pl.

 

002
003 004
005 007

24112021

24112021 002

* Dane i podsumowanie wyników opracowane przez Polski Alarm Smogowy,

*Zdjęcia Instalacji płuc w Czernichowie w trakcie trwania akcji:

17, 18, 19, 22.11.2021 r. -   Agnieszka Smaga, Urząd Gminy Czernichów,

23.11.2021 r. -Czernichowski Alarm Smogowy

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...