BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 29 Maja 2022    |    Imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria

Analiza powietrza atmosferycznego na terenie Gminy Czernichów z wykorzystaniem drona

W dniu 4, 11 grudnia 2021 roku, w godzinach porannych, w miejscowości Kamień i Rybna, oraz w dniu 13 i 15 grudnia 2021 r., wieczorem w Czernichowie, Przegini Duchownej i Narodowej ekodoradcy Gminy Czernichów przy wsparciu funkcjonariusza policji przeprowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego (BSP) - czyli drona, którego zadaniem była analiza stanu zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.


Czujniki pomiarowe zamontowane na dronie przeprowadziły analizę dymu z ponad stu kominów. W kilku przypadkach stężenie substancji szkodliwych w spalinach było zbyt wysokie, konieczne były więc kontrole interwencyjne. Po oględzinach kotłowni i paliwa stosowanego nie stwierdzono nieprawidłowości, przypuszczalnie przyczyną wysokich wskazań była niska sprawność starych urządzeń grzewczych – kotłów centralnego ogrzewania.
Podkreślić należy, że akcja z wykorzystaniem drona wyposażonego w aparaturę pomiarową miała charakter informacyjno-edukacyjny. Powinna zwrócić uwagę mieszkańców Gminy Czernichów na złą jakość powietrza i przypomnieć o całkowitym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych, a także o konieczności wymiany bezklasowych źródeł ciepła do końca 2022 roku.
Mieszkańcom przekazane zostały materiały na temat terminów wymiany kotłów, pieców i palenisk nie spełniających żadnych norm emisyjności spalin, ulotki programu „Czyste Powietrze”, deklaracje do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ) z informacją o konieczności i terminach jej złożenia, a osobom zainteresowanym w telegraficznym skrócie udzielane były porady na temat dofinansowań na wymianę źródeł ciepła.
Działania informacyjno-edukacyjne, połączone z kontrolą palenisk i paliwa stosowanego z wykorzystaniem drona były możliwe dzięki funduszom przekazanym przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w ramach projektu partnerskiego Inicjatywa600 - wspólnej inicjatywy samorządów i środowisk działających na rzecz czystego powietrza.

ekoteam

2 5 11 12

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...