BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 18 Sierpnia 2022    |    Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Dziennik Polski z 18.11.2014 r. - Znamy władze w 11 gminach

Wybory 2014. W samorządach, w których wybory zakończyły się w pierwszej turze, zwycięzcami są dotychczasowi wójtowie i burmistrzowie.
W trzech gminach urzędujący gospodarze pokonali po dwóch i trzech konkurentów. W sześciu gminach 30 listopada będzie druga tura. Na 17 gmin w powiecie krakowskim w ośmiu samorządach było po dwóch kandydatów, wiec sytuacja musiała rozstrzygnąć się w pierwszym głosowaniu. Natomiast niespodzianki zdarzyły się w trzech gminach, w których dotychczasowi wójtowie i burmistrz wygrali ze wszystkimi kontrkandydatami. Rekordzistką w tej kwestii jest Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, która miażdżącą przewagą pokonała kontrkandydatów. W jej gminie cztery osoby ubiegały się o fotel gospodarza. Urzędująca pani wójt zebrała 69,2 proc. głosów. Taka sama liczba kandydatów była w Skale, gdzie Tadeusz Durłak, urzędujący burmistrz wygrał w pierwszej turze. Zdobył 58 proc. głosów. Z dwoma kontrkandydatami poradził sobie także w pierwszej turze Szymon Łytek, wójt Czernichowa zdobywając 67 proc. głosów. Wczoraj nie milkły telefony z gratulacjami dla Elżbiety Burtan. - Wynik wyborów jest również dla mnie zaskakujący. Cieszę się z niego tym bardziej, że kampania była trudna i wyniszczająca, z koniecznością prostowania mnóstwa nieprawdziwych informacji - mówi Elżbieta Burtan, która wczoraj zaczęła rozmowy nad współpracą z radnymi w nowej kadencji. - Nie brakuje mi ani pomysłów, ani sił do pracy przez kolejne cztery lata. W naszej gminie wciąż jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim obwodnica Zabierzowa, na którą są już pieniądze. Teraz trzeba pilnować wszystkiego, co wiąże się z przygotowaniem inwestycji. Kolejne ważne zadania to te związane z metropolią krakowską. Trzeba się dogadywać z szefami miast i gmin, by wypracować kompromis i decydować o nowych inwestycjach. Mamy też ważne zadania jak np. rozbudowa szkoły w Zabierzowie - wymienia pani wójt. Liczy, że w nowej radzie będzie miała 15 radnych w koalicji na 21 wszystkich mandatów. W Skale Tadeusz Durłak, obecny burmistrz wybrany na nową kadencję, zapowiada kontynuację dotychczasowej pracy i cieszy się z wyniku wyborczego. - Zastanawiałem się, czy jest możliwe pokonanie kontrkandydatów w pierwszej turze. Doszedłem do wniosku, że jeśli uda się, to tylko prześlizgując się po nieco ponad 50-procentowym progu. Zaskoczył mnie wynik 58 proc., bo to sporo przy czterech kandydatach. Dodało mi to wiary w ludzi i zapału do dalszej pracy - mówi Tadeusz Durłak. Jednocześnie wprowadził do Rady Miejskiej 11 osób ze swoich list na 15 mandatów. Wójt Czernichowa, Szymon Łytek, miał dwóch konkurentów. Wygrał z nimi zdobywając 65 proc. wszystkich oddanych głosów. - Tak sobie założyłem, żeby tych wyborów nie przeciągać, zakończyć w pierwszej turze, chociaż wiadomo, że wszystko zależy od głosujących - mówi Szymon Łytek, wójt Czernichowa. Teraz myśli już o pracy w nowej kadencji. - Muszę wykorzystać fakt, że wywalczyłem powrót naszej gminy do metropolii krakowskiej, przed którą jest szansa wykorzystania pieniędzy europejskich. Trzeba też kontynuować modernizację dróg i rozbudowę sieci kanalizacyjnej - mówi.

Efekty Głosowania w pierwszej turze Podajemy wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów. W 11 gminach powiatu krakowskiego dotychczasowi gospodarze wygrali wybory:

* Czernichów - wójt Szymon Łytek, 65 proc. poparcia.

* Igołomia-Wawrzeńczyce - wójt Józef Rysak, 63,5 proc.

* Kocmyrzów-Luborzyca - wójt Marek Jamborski, 66,02 proc.

* Michałowice - wójt Antoni Rumian, 70,43 proc.

* Skała - burmistrz Tadeusz Durłak, 58 proc.

* Słomniki - burmistrz Paweł Kafel, 68,83 proc.

* Sułoszowa - wójt Stanisław Gorajczyk, 86 proc.

* Świątniki Górne - burmistrz Witold Słomka, 65 proc.

* Wielka Wieś - wójt Tadeusz Wójtowicz, 71 proc.

* Zabierzów - wójt Elżbieta Burtan, 69,2 proc.

* Zielonki - wójt Bogusław Król, 58 proc.

W sześciu gminach będzie druga tura. Rywalizować będą kandydaci, którzy dostali najwięcej głosów: Iwanowice

* Zbigniew Stanisław Grzyb, KW Prawo i Sprawiedliwość, 26 proc.

* Robert Kazimierz Lisowski KWW Gospodarna Gm. Iwanowice, 41 proc.

Jerzmanowice-Przeginia

* Józef Grzyb, KWW-Przywróćmy Normalność, 41,6 proc.

* Adam Piaśnik, KW Prawo i Sprawiedliwość, 44,52 proc.

Krzeszowice

* Czesław Andrzej Bartl, KWW Nowe Krzeszowice, 35 proc.

* Wacław Jan Gregorczyk, KWW WGK, 36 proc.

Liszki

* Wacław Janusz Kula, KWW POPIS Liszki-2014, 17,82 proc.

* Paweł Stanisław Miś, KW Prawo i Sprawiedliwość, 40,06 proc.

Mogilany

* Piotr Paweł Piotrowski, KW Stowarzyszenie "Przyjazna Gmina Mogilany" 44 proc.

* Krzysztof Bolesław Musiał, KWW Wójta Krzysztofa Musiała, 42 proc.

Skawina

* Paweł Marian Kolasa, Komitet Wyborczy NMNG, 35,2 proc.

* Norbert Andrzej Rzepisko, KW Prawo i Sprawiedliwość, 30,9 proc.

Czytaj więcej...

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...