BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.grudzien2020.slajd-korona1812gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.nowe.s-zima-drogi-czernichowgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dziennik Polski z 15.12.2014r - Gospodarzy gmin niepokoi skromny budżet na drogi

Powiat. Zaczęły się konsultacje dotyczące strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Sołtysi, radni, urzędnicy i szefowie gmin poznają wspólne problemy Krakowa i 14 sąsiadujących gmin na spotkaniach konsultacyjnych. Jednocześnie dowiadują się, jakie są plany podziału pieniędzy na ochronę środowiska, rozwój gospodarczy, budowę dróg łączących regiony, tworzenie komunikacji aglomeracyjnej. W Michałowicach i Zielonkach uczestnicy konsultacji jasno wskazywali wadę zintegrowanego planu.
- Jest za mało pieniędzy na drogi. Wprawdzie przewidziane są inwestycje w wielkie szlaki łączące regiony, ale nie ma co liczyć na finansowanie dróg niższych kategorii - mówi Antoni Rumian, wójt Michałowic. W jego gminie odbyło jedno z pierwszych spotkań konsultacyjnych. - Sołtysom i radnym powiedziałem od razu, żeby nie liczyli na realizację gminnych zadań w ramach ZIT. Nikt z tego nie kupi wozu strażackiego, ani nie wyremontuje drogi do pól - podkreśla. Analizując problemy metropolitalne przy tworzeniu strategii ZIT wskazano fakt, że mieszkańcy Krakowa osiedlają się w podmiejskich gminach, głównie Zabierzowie, Zielonkach, Wieliczce, a także Wielkiej Wsi, Michałowicach, Mogilanach, skąd masowo dojeżdżają do pracy w mieście. To kłopot, bo ogromny ruch powoduje nieustanne korki. Rozwiązaniem jest inwestycja w aglomeracyjny system komunikacji. Bogusław Król, wójt gminy Zielonki wylicza, że 1 mld zł do zdobycia przez 15 samorządów jest szansą na rozwój. - Jednak ograniczenie pieniędzy na budowę i modernizację dróg zmniejszy efekt, bo z rozwojem związana jest także infrastruktura drogowa - zaznacza. Mówi się o dużych pieniądzach na rozwój przejazdów aglomeracyjnych i inwestowanie w parkingi wokół węzłów kolejowych, tramwajowych i autobusowych na obrzeżach miasta. Takie parkingi są planowane w Krakowie przy granicy z Zielonkami i Wielką Wsią oraz przy stacjach kolejowych w Zabierzowie oraz Skawinie. - Myślę, że te działania przyniosą efekt, jeśli komunikacja będzie naprawdę sprawna, autobusy i tramwaje nie będą stały w korkach - mówi wójt Król. W ramach inwestycji dotyczących metropolii krakowskiej są też pieniądze na ochronę środowiska, przede wszystkim powietrza - likwidację niskiej emisji. Z raportu o problemach metropolii wynika, że zanieczyszczenie atmosfery, to problem Krakowa oraz gminy Skawina. Na dofinasowanie w ramach ZIT mogą liczyć także ci, którzy mają ponad 50-hektarowe obszary pod strefy gospodarcze. W powiecie krakowskim dotyczy to gmin Czernichów i Skawina. W całym obszarze objętym ZIT-ami obok Krakowa, tak wielkimi terenami pod strefy gospodarcze dysponuje jeszcze tylko gmina Niepołomice. Chociaż problemem okolic Krakowa jest w dużej mierze brak kanalizacji, małe gminy nie liczą na rozwiązanie tego przy pomocy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, bo pieniędzy na to raczej nie zdobędą. 10 z 14 gmin podmiejskich nie ma sieci kanalizacyjnej nawet na połowie swojego terytorium, a w dwóch: Igołomi-Wawrzeń-czycach oraz Biskupicach brakuje także wodociągu. W ZIT przewidziano natomiast sporo pieniędzy na rozwój szkolnictwa zawodowego. W powiecie krakowskim mogą z tego skorzystać głównie placówki w Czernichowie i Giebułtowie.

Czytaj więcej...

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...