BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 28 Czerwca 2022    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Dziennik Polski - Powiat krakowski. W pięciu gminach ruszył projekt „Czysta energia blisko Krakowa”. Firma zapewnia bezpieczny kontakt w beneficjentami.

Czernichów, Liszki, Skawina, Świątniki Górne, Zabierzów – to gminy, w których w domach wnioskodawców zostaną zainstalowane nowe źródła energii: fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła i piece na biomasę. Projekt pilotuje Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa” z siedzibą w Radziszowie w gminie Skawina.

Pracownicy firmy, która będzie montować instalacje już telefonicznie umawiają się na wykonanie pomiarów domów, by dokonać ich oceny technicznej, a więc dostosować parametry urządzeń do warunków w budynkach.

- W wielu przypadkach nie będzie potrzeby wchodzenia do domów, ale konieczne będzie wpuszczenie pracownika na teren posesji. Kontakt z mieszkańcami będzie bardzo ograniczony, a pracownicy na pewno będą w maskach i zachowają bezpieczną odległość – zapewniono nas w dyrekcji firmy INERGIS, która wygrała przetarg na wdrożenie projektu. Będzie to kosztować prawie 28,44 mln zł, z czego województwo małopolskie z Regionalnego Programu Operacyjnego, przyznało LGD ponad 15,29 mln zł dofinansowania.

Prace mają potrwać do końca września przyszłego roku, ale wiele instalacji firma chce wykonać jeszcze w tym roku.

Nabór do projektu „Czysta Energia Blisko Krakowa” rozpoczęto dwa lata temu. Procedura wyłaniania wykonawcy przedłużyła się z powodu odwołań firm, biorących udział w przetargu. - Nadal przyjmujemy wnioski na proekologiczne instalacje, ale już bez przyznawania dotacji na wymianę pieców na paliwa stałe – informuje Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie.

Podczas naboru mieszkańcy tych pięciu gmin zgłosili zapotrzebowanie na: 333 kolektory słoneczne, 583 instalacje fotowoltaiczne, 104 pompy ciepła oraz 360 kotłów na biomasę.

To efekt różnych akcji od kilku lat zachęcających ludzi do walki o czyste powietrze. Gminy organizowały m.in. targi ciepła. Oferowały też dopłaty z innych programów i z własnego budżetu.

Z projektu „Czysta Energia Blisko Krakowa”, beneficjenci średnio otrzymają połowę kosztów instalacji. Kwota zależna jest od mocy. Na fotowoltaikę o mocy 3,6 kW – beneficjent dostanie ponad 6,6 tys. zł, na solary o mocy 5,25 kW – ponad 6,2 tys. zł, na kotły na biomasę o mocy 15 kW – prawie 8,2 tys. zł. Najdroższy może wydawać się wydatek na pompy ciepła o mocy 12 kW – prawie 22,6 tys. zł.

- Jednak to bardzo tania instalacja, niewymagająca komina podczas budowy domu. Ponadto wydatki te można odpisać od podatku – mówi szef Wydziału Ochrony Powietrza, którego pracownicy sms-ami przypominali o tym osobom, które korzystały z różnych ekologicznych dotacji.

czytaj więcej w Dzienniku Polskim

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...