BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.grudzien2020.slajd-korona1812gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.nowe.s-zima-drogi-czernichowgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dziennik Polski z dnia 29.07.2014 - Chcą taniej kupić prąd

Gospodarka. Podkrakowskie gminy zrzeszają się już w drugiej grupie zakupowej, żeby wspólnie organizować przetargi i oszczędzać na dostawie energii elektrycznej Gminy Krzeszowice, Skała i Iwanowice planują przyłączenie się do grupy pięciu gmin z powiatu miechowskiego, w której liderem jest Charsznica.

Razem zamierzają starać się o zakup energii elektrycznej. Nad dołączeniem do tych samorządów myśleli także przedstawiciele gmin Zabierzów i Sułoszowa, ale po przeanalizowaniu warunków nie zdecydowali się na przystąpienie do grupy. Inną grupę w powiecie krakowskim tworzą Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Słomniki, Wielka Wieś.
Pozostałe gminy samodzielnie organizują przetargi. Prąd z przetargu jest dostarczany do urzędów gmin, szkół, przedszkoli, w niektórych gminach do remiz OSP, domów kultury, bibliotek, świetlic, klubów sportowych, zakładów gospodarki komunalnej, jak oczyszczalnie, przepompownie ścieków, pompownie i ujęcia wody, do stacji uzdatniania oraz oświetlenia ulicznego. Przystąpienie do charsznickiej grupy promowała gmina Krzeszowice. Jednak obecnie jej przedstawiciele zaznaczają, że ostatecznych deklaracji sami jeszcze nie złożyli. - Trwają rozmowy, jeśli uznamy, że udział w tym przetargu nie będzie korzystny dla naszej gminy, to nie podpiszemy porozumień - mówi Jan Bereza, sekretarz gminy Krzeszowice. Chęć przystąpienia do tej grupy deklarują natomiast Skała i Iwanowice. - Dotychczas negocjowaliśmy indywidualną umowę z dostawcą energii. Teraz liczymy na oszczędności. W stosunku do kwot, które mieliśmy, może to być 10 do 15 proc. mniej. Dla naszej gminy to spora kwota - około 100 tys. zł a nawet więcej - mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały. - Zależy nam, żeby oszczędzić na oświetleniu ulicznym, prądzie zużywanym w oczyszczalni ścieków, pompowniach. Gmina Iwanowice dotychczas sama organizowała przetarg. - Teraz w grupie gmin liczymy na lepszą cenę, bo będzie większe zamówienie - mówi Jerzy Krajnik, sekretarz gminy Iwanowice. Do tej samej grupy zaproszenie miała gmina Zabierzów, ale ma zdecydowała się na przystąpienie. - Po analizach uznaliśmy, że obecnie już wielkich różnic w cenie energii nie ma. Ponadto mamy wyłonioną z przetargu firmę, która ma dostarczać prąd do końca 2015 roku - mówi Wojciech Burmistrz, wicewójt gminy Zabierzów. Gmina Sułoszowa także planowała dołączyć do grupy. - Mieliśmy kłopot z obecnym dostawcą energii, bo poinformował nas, że chce podnieść cenę mimo podpisanych umów, ze względu na zmianę prawa energetycznego. Nie zgodziliśmy się, ale były obawy, że dostawca zerwie umowę. Na razie mamy energię zgodnie z umową i nie przystępujemy do grupy - zaznacza Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa. Z jednej strony powodem do współpracy przy organizacji przetargów na dostawę energii jest chęć oszczędzania przy dużych zamówieniach, a z drugiej strony - obawa przed opłatami dla firmy pośredniczącej w przygotowaniu dokumentów. Na to każda gmina musi przeznaczyć od 2 do 2,5 tys. zł. Druga grupa zakupowa w powiecie krakowskim rozrasta się i nie korzysta z pośredników. Dokumenty przygotowują i wszystkie analizy robią urzędnicy z Czernichowa i Michałowic. Obecnie ta grupa składa się z ośmiu gmin: Czernichów, Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Mogilany, Słomniki i Wielka Wieś. Za dostawę energii dla wszystkich członków grupy zapłacą 5 mln 689 tys. zł za dwa lata. - Przygotowując przetarg analizowaliśmy ceny energii na giełdach. Uznaliśmy, że jest stosunkowo niska i możemy sobie pozwolić na wyłonienie dostawcy energii na dwa lata. Czy to dobra cena - będziemy wiedzieli na koniec przyszłego roku. W tej chwili jest to korzystne, bo od rozstrzygnięcia przetargu giełdowa cena energii wzrosła o 25 procent - mówi Maciej Gędłek, wicewójt gminy Czernichów. Jego gmina była drugą w Polsce (po Gliwicach), która przed kilkoma laty organizowała przetarg na zakup energii. Z czasem dołączały do niej inne samorządy. Teraz Maciej Gędłek zastanawia się nad tym, by w przyszłości organizować przetargi zakończone licytacją elektroniczną. - To mogłoby jeszcze przynieść dodatkową oszczędność - mówi wicewójt.

logo dziennik polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...