BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2021    |    Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.grudzien2020.slajd-korona1812gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.nowe.s-zima-drogi-czernichowgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dziennik Polski z 17.09.2014 - W czterech małopolskich gminach można się spodziewać protestów wyborczych


Trybunał Konstytucyjny odroczył wydanie orzeczenia w sprawie podziału Czernichowa na okręgi wyborcze. Jak informowaliśmy wczoraj, podział na okręgi ustalony przez radnych zakwestionował komisarz wyborczy Ponieważ rada gminy hie chciała poprawić swojej uchwały, komisarz wydał zarządzenie zastępcze.

Po kolejnych odwołaniach sprawa trafiła do Naczelnego. Sądu Administracyjnego, w końcu przed TK.

Spór dotyczy tego, czy komisarz może uchylać uchwałę rady gminy. Do tej pory uprawniony do tego był wojewoda lub sąd, teraz maje także komisarz. Ale tylko w zakresie prawa wyborczego - przekonywała wczoraj przed TK Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej. Jej zdaniem najbliższe wybory samorządowe powinny się odbyć w oparciu .o podział na okręgi ustalone przez komisarza.
 
Zupełnie inny pogląd na ten temat przedstawiła Małgorzata Masternak-Kubiak z NSA.- Uchwałę rady gminy opublikowano w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, nie ma w nim postanowienia komisarza. Dla nas nadal obowiązującym aktem prawnym jest uchwała rady. Wyborca też może nie wiedzieć o innym podziale na okręgi mówi sędzia NSA.
Jeszcze przed wczorajszą rozprawą wójt Czernichowa Szymon Łytek mówił, ze obowiązuje postanowienie komisarza. I to jego podział na okręgi wyborcze znalazł się w obwieszczeniach rozplakatowanych na początku września
Można się jednak spodziewać, ze kwestionowanie podziału na okręgi stanie się podstawą protestów już po wyborach. W województwie małopolskim głosowanie w okręgach ustalonych przez komisarzy odbędzie się także w Dobczycach,Jabłonce i Olesnie. W całej Polsce takich gmin jest 68. (GEG)

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...