BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook
Dzisiaj jest: 26 Lutego 2021    |    Imieniny obchodzą: Bogumił, Aleksandra, Mirosława

Artykuły

Spotkanie uczniów Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie z naukowcami na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

W czwartek, 14 maja 2015r., po zakończeniu zajęć dydaktycznych w szkole, uczniowie z klas 1a, 1b i 2a (technikum weterynarii) w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie uczestniczący w projekcie IRRESISTIBLE,

pod opieką nauczycielek Barbary Kajdy i Bożeny Mrozickiej, pojechali na spotkanie z naukowcami na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przewodnikami młodzieży po Wydziale Chemii byli prof. dr hab. Andrzej Kotarba, dr hab. Wacław Makowski i dr Paweł Stelmachowski.

Pan prof. dr hab. Andrzej Kotarba przybliżył uczniom zagadnienia związanie z badaniem przebiegu utleniania sadzy za pomocą tlenku żelaza(III) z wykorzystaniem termowagi, Pan dr hab. Wacław Makowski zademonstrował badanie przebiegu katalitycznej redukcji tlenku węgla(II) z wykorzystaniem spektrometru masowego, a Pan dr Paweł Stelmachowski pokazał wyznaczanie wielkości nanocząstek złota.

Potem uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których dyskutowali z naukowcami m.in. o tym kto może być naukowcem i jakie cechy powinien posiadać, czym zajmują się naukowcy, kto ma wpływ na badania naukowe i czy ich wyniki są dostępne dla ogółu społeczeństwa.
Podczas powrotu do Czernichowa uczniowie żywiołowo dyskutowali o wizycie na uczelni.

Wyjazd został zorganizowany i sfinansowany w ramach projektu IRRESISTIBLE, dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy Zespołem Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie a Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Projekt IRRESISTIBLE (Including Responsible Research an innovation in cutting Edge Science and Inquiry-based Science education to improve Teacher’s Ability of Bridging Learning Environments) jest realizowany w ramach działań koordynujących i wspierających programu FP7-NAUKA-W-SPOŁECZEŃSTWIE-2013-1, Działanie 5.2.2 Młodzież  i nauka. Temat SiS.2013.2.2.1-1. Podniesienie świadomości młodzieży w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji poprzez kształcenie w zakresie nauk przyrodniczych przez dociekanie naukowe.

Celem projektu IRRESISTIBLE  jest opracowanie działań, które będą wspierać zaangażowanie uczniów i społeczeństwa w proces odpowiedzialnych badań naukowych i innowacji (Responsible Research and Innovation - RRI).

Opracowała Barbara Kajda

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...