BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook
Dzisiaj jest: 14 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Julianna, Justyna, Walerian

Artykuły

Straż z Wołowic ma już 120 lat

5 lipca odbyły się uroczystości 120-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej Wołowice. Rozpoczęły się one mszą świętą koncelebrowaną, którą odprawili ksiądz kanonik Józef Sowa, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej i dziekan dekanatu Czernichów Wiesław Grzechynia, który wygłosił kazanie.

Część oficjalną imprezy prowadzili Aleksandra Trojan i Mateusz Martyna. W uroczystości wzięły udział pododdziały Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Czernichów: Czernichów, Czułówek, Dąbrowa Szlachecka, Kamień, Nowa Wieś Szlachecka, Przeginia Narodowa, Rybna, a także OSP Jeziorzany z gminy Liszki oraz OSP Skawina I. Jednostki wprowadziła orkiestra OSP z Rybnej Szlacheckiej pod batutą kapelmistrza Edwarda Malika. Pododdziałami dowodził wiceprezes OSP Wołowice Zbigniew Bębenek. 

Następnie dowódca pododdziałów złożył raport Leszkowi Ziębie, wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP i nastąpiło uroczyste podniesienie flagi. Marian Paszcza, prezes OSP w Wołowicach powitał przybyłych gości. Byli wśród nich m.in.: Józef Lassota – poseł na sejm RP, Wojciech Szczepaniak – wicewojewoda małopolski, Józef Krzyworzeka – starosta powiatu krakowskiego, bryg. Andrzej Nowak – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Jerzy Stopa – wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w powiecie krakowskim, Zbigniew Kędzierski – przewodniczący Rady Gminy Czernichów, Szymon Łytek – wójt gminy Czernichów, Iwona Fic – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Czernichów oraz radni Feluś Bartłomiej, Robert Jaros, Marcin Nowak, Józef Suchanik, Wojciech Szymula i Joanna Wrońska.
Prezes OSP Wołowice Marian Paszcza powitał również wszystkich mieszkańców Wołowic z sołtysem i radą sołecką, a także mieszkańców innych miejscowości, przybyłych na uroczystość Nie zapomniał również przywitać i podziękować za współpracę strażakom z OSP Wołowice, w szczególności druhom seniorom i druhom honorowym..
Po przedstawieniu krótkiej historii OSP Wołowice przez Piotra Boronia , autora wydanej z okazji jubileuszu publikacji pt. „120 lat wołowickiej straży pożarnej w dziejach rodzinnej wsi” nastąpiło wręczenie odznaczeń.
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał Romuald Kapusta, będący ponad 50 lat strażakiem OSP Wołowice. Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał Franciszek Kucharz.
Złoty Medal Za zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Jan Jałocha, Leszek Kapusta, Józef Kucharz, Krzysztof Lelek, Janusz Musiał, Bogdan Nowicki;
Srebrny Medal Za zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Józef Bobek, Antoni Drewnicki;
Brązowy Medal Za zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Sebastian Bębenek, Adam Boroń, Paweł Boroń, Władysław Kapusta, Przemysław Lelek, Grzegorz Łędzki, Mateusz Martyna, Daniel Musiał, Mariusz Musiał, Mateusz Zembol;
Odznaki „Strażak wzorowy” otrzymali: Nikoletta Bębenek, Dorota Kadula; Patrycja Paszcza;
Odznaki „Za wysługę lat otrzymali”: Władysław Bębenek – 65 lat, Józef Urbanik – 60, Franciszek Bębenek – 55, Romuald Kapusta – 50, Stanisław Kapusta – 45, Tadeusz Trybek – 40, Bronisław Janas – 35, Józef Kucharz – 15, Franciszek Kucharz – 40, Zbigniew Bębenek – 35, Stanisław Jagocha – 35, Jan Kozak – 35, Józef Kuś – 35, Józef Kapusta – 30, Leszek Kapusta – 25, Stanisław Kapusta – 25, Krzysztof Lelek – 25, Janusz Socha – 25.
Ponad 15 lat członkami OSP Wołowice są: Józef Bobek, Antoni Drewnicki, Jan Jałocha, Władysław Kapusta, Janusz Musiał i Bogdan Nowicki.
Za 10 lat pracy w OSP odznaki otrzymali: Sebastian Bębenek, Adam Boroń, Paweł Boroń, Piotr Boroń, Sebastian Kadula, Przemysław Lelek, Grzegorz Łędzki, Krzysztof Łędzki, Daniel Musiał.
5 lat członkami OSP są: Tomasz Bębenek, Marcin Boroń, Michał Boroń, Grzegorz Kowalik, Mateusz Martyna, Krzysztof Nowicki, Kamil Pająk, Patrycja Paszcza i Piotr Paszcza.
Druowie otrzymali listy gratulacyjne od prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemara Pawlaka oraz gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza - komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Mimo upalnej pogody (ok. 35 stopni w cieniu), zgodnie z zasadami, druhowie stojący w pocztach sztandarowych oraz otrzymujący wyróżnienia występowali w pełnym umundurowaniu.
Uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do wpisania się w księdze pamiątkowej. Każdy kto dokonał wpisu otrzymał publikację „120 lat wołowickiej straży pożarnej w dziejach rodzinnej wsi”.
W części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Wołowicach pod kierunkiem Edyty Jarnot oraz przedstawicielki grupy uczestniczącej w zajęciach zumby, prowadzonych przez Magdę Związek. Zaprezentowały kilka dynamicznych i porywających układów, wywołując żywą reakcję publiczności i gromkie oklaski na zakończenie.
Do późnych godzin wieczornych trwał festyn rodzinny. Dzieci bawiły się na urządzonym po sąsiedzku placu zabaw, uczestnicy częstowani byli darmową grochówką i potrawami z grilla. Do tańca grał zespół Secret Band.

 

Chciałbym we własnym imieniu oraz całego zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołowicach podziękować za życzliwość, zrozumienie i pomoc w sfinansowaniu kosztów wydania albumu „120 lat wołowickiej straży pożarnej w dziejach rodzinnej wsi” następującym osobom i firmom:
Józef Krzyworzeka – starosta krakowski
Zbigniew Bodzioch – prezes zarządu Krakowskiego Banku Spółdzielczego
Franciszek Fryc – Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe DROG-BUD "Spytkowice"
Janusz Kułach – Firma Budowlana „Q-bud”
StruzikWiesław – Firma Drogowa i Budowlana STRUZIK
Wojciech Trojszczak – TROBUD Zakład Budowlano-Handlowo-Usługowy, Jadwiga Trojszczak
Jan Jasiołek – Firma ORIS. Spółka Jawna
Ponadto podziękowania składamy osobom, które przez wiele ostatnich lat w różny sposób wspomagają organizację imprez OSP Wołowice.
Firmy:
•Przetwórstwo mięsne Płatek, Tadeusz Płatek, Nowa Wieś Szlachecka
•Wyrób wędlin Lisieckich, Barbara Czekaj, Nowa Wieś Szlachecka
•Produkcja wędlin tradycyjnych ”Kazmaz”, Kazimierz Fryc, Nowa Wieś Szlachecka
•Wyrób wędlin tradycyjnych B. Wolarek, W.Wolarek, Nowa Wieś Szlachecka
•Zakład przetwórstwa mięsnego”Wołex”, Barbara Stanisław Wołek, Czernichów
•Zakład Mięsny „Suchan”, Barbara i Kazimierz Suchan, Zagacie
•„Wyroby tradycyjne”, Zalewski Tomasz, Czernichów
•Firma PPHU Vładex, Liszki
•Firma F.H.U. ADROL, Dorota Musiał, Wołowice
•Firma AUTO-MARCEL, Wołowice
oraz Anna Przebinda Berniak, która od kilku lat przygotowuje projekty zaproszeń i plakatów na nasze imprezy.
Marian Paszcza


 

Informacja o publikacji „120 lat wołowickiej straży pożarnej w dziejach rodzinnej wsi”.

Społeczna działalność ratownicza ze względu na jej ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli, szczególnie w miejscowościach oddalonych od miast, gdy zbyt długi czas dojazdu służb zawodowych nie gwarantuje właściwego efektu działań ratowniczych, winna być nieustannie promowana. Temu przede wszystkim służy nasza publikacja. Rozpowszechnienie jej wśród mieszkańców Wołowic, gminy Czernichów, członków OSP powiatu krakowskiego będzie, taką mamy nadzieję, istotnym przyczynkiem dla wspierania działalności strażaków ochotników. Dodatkowym walorem tego dokumentu będzie zapoznanie czytelników (głównie mieszkańców Wołowic) z wielowiekową historią ich miejscowości oraz zachowanie dla potomnych wiedzy z historii najnowszej poprzez utrwalenie wspomnień starszych mieszkańców.
Cele tego przedsięwzięcia można określić następująco: poszerzenie wiedzy o historii Wołowic jako wkład w propagowanie historii „małych ojczyzn” oraz wzmocnienie pozytywnego wizerunku ochotniczych straży pożarnych.
Publikacja była rozpowszechniana wśród mieszkańców i przedstawicieli OSP gminy Czernichów w czasie uroczystości 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołowicach. Przekazana zostanie nieodpłatnie do Gminnej Biblioteki Publicznej i jej fili oraz bibliotek szkolnych.

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...