BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 25 Czerwca 2022    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Świadectwo jakości paliw stałych

Uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego wprowadza zakaz spalania węgla oznaczonego jako miał, muł węglowy i flotokoncentrat.

Dozwolone jest spalanie węgla, który zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Energii został oznaczony jako kęsy, kostka, orzech, groszek, ekogroszek i ekomiał.

Chcesz mieć pewność, że węgiel, który kupujesz, jest dopuszczony do stosowania?

Żądaj od sprzedającego ŚWIADECTWA JAKOŚCI PALIW STAŁYCH!

Sprzedawca opału ma obowiązek przekazania każdemu kupującemu kopii świadectwa jakości paliwa stałego, potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Za niewystawienie świadectwa czy podanie w nim nieprawdziwych informacji przedsiębiorcy grożą kary od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

Przy zakupie węgla zwróć uwagę czy świadectwo jakości wydane przez sprzedawcę jest kompletnie wypełnione i zawiera:

-        nazwę i adres przedsiębiorcy (ew. także punktu sprzedaży), jego NIP i REGON,

-        rodzaj paliwa

-        wskazanie dokumentu, z którego wynika, że paliwo spełnia wymagania jakościowe określone w przepisach prawa.

-        rzeczywiste parametry jakości dla sprzedawanej partii węgla (w kol. 7)

-        wartości dopuszczalne (min. / max.), określone w rozporządzeniu (w kol. 8);

-        datę i miejsce wystawienia świadectwa oraz podpis osoby przedsiębiorcy lub jego reprezentanta.

Porównaj wartości wskazane w pozycjach nr 7 i 8 ze sobą, a także z zaleceniami producenta kotła, w którym węgiel będzie spalany (te wymagania powinny znajdować się w instrukcji użytkowania urządzenia), dzięki temu unikniesz awarii i ewentualnych problemów z gwarancją.

Kontrola palenisk i paliwa w nich stosowanego.

Podczas kontroli palenisk i stosowanego w nich paliwa, osoba upoważniona do przeprowadzania tych czynności, oprócz oględzin i pobrania próbek, będzie prosić o okazanie świadectwa jakości paliwa, ponieważ jest to dokument, na podstawie którego w sytuacjach wątpliwych można zweryfikować czy dana partia węgla spełnia normy narzucone przez uchwałę antysmogową dla województwa małopolskiego, czy ich nie spełnia.

Kontrola sprzedawców i dystrybutorów węgla.

Zakontrolę przedsiębiorców handlujących opałem odpowiada Inspekcja Handlowa. W przypadku stwierdzenia, że sprzedawany węgiel nie spełnia wymagań jakościowych, opisanych w świadectwie jakości paliwa wydanym kupującemu, sprzedawca podlega grzywnie od 50 tys. zł do 500 tys. zł lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Nieprawidłowości można zgłaszać:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie

31-752 Kraków, ul. Ujastek 1, tel. 12 448 10 30, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowych informacji udziela ekodoradca Agnieszka Smaga, Urząd Gminy Czernichów, ul. Gminna 1, pok. 205, tel. 12 270 21 04, 515 912 073, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wzór świadectwa jakości paliw stałych określił Minister Energii w rozporządzeniu z 27 września 2018 r. (Dz. U. 2018.1892).

 

WZÓR ŚWIADECTWA JAKOŚCI PALIW

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...