BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 28 Czerwca 2022    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Program Ochrony Powietrza – regulacje dotyczące kotłów na paliwo stałe

eko malopolska wymiana kotlow

Program Ochrony Powietrza – regulacje dotyczące kotłów na paliwo stałe

W związku z uchwaleniem przez Sejmik Województwa Małopolskiego nowego Programu Ochrony Powietrza (w skrócie POP) dla Województwa Małopolskiego (Uchwała Nr XXV/373/20 z dnia 28 września 2020 r. : https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1824861,uchwala-nr-xxv37320-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-28-wrzesnia-2020-r-w-sprawie-programu-o.html , informujemy że dofinansowania do wymiany kotłów na paliwa stałe ze środków publicznych, w tym z programu Czyste Powietrze, w województwie małopolskim będą mogło obejmować tylko kotły na biomasę, a od 1 stycznia 2023 r. wyłącznie kotły na biomasę o emisji pyłu do 20 mg/m³ (przy 10% O2);

Dotacjami nie mogą być objęte kotły węglowe!

Poza Krakowem, pozostanie możliwość instalowania (ze środków własnych mieszkańca) kotłów na węgiel, drewno i biomasę oraz kominków i ogrzewaczy zgodnych z obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski, czyli spełniających normę ekoprojektu.

Dlatego też zachęcamy do przystąpienia do programów dofinansowujących wymianę nieekologicznych źródeł ciepła:

- dofinansowanie do kotłów na biomasę (pellet) - program pn. „Czysta Energia Blisko Krakowa”. W projekcie tym można uzyskać dofinansowanie nie tylko do kotłów na biomasę, ale również kolektorów słonecznych: https://gmina.czernichow.pl/ekologia/pro-eko/3176-dofinansowanie-do-montazu-kotla-na-biomase-nabor-wnioskow

- dofinansowanie do kotłów gazowych w projekcie pn. „Wymiana kotłów i pieców w Gminie Czernichów” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020: https://gmina.czernichow.pl/ekologia/pro-eko/3410-dofinansowanie-do-wymiany-kotlow-na-paliwo-stale-na-kotly-gazowe

- dofinansowanie do pomp ciepła, kotłów olejowych i ogrzewania elektrycznego w programie własnym gminy Czernichów: https://gmina.czernichow.pl/index.php/59-proekologiczna-gmina/2558-program-wlasny-gminy-czernichow

Wszystkie programy można łączyć z rządowym programem „Czyste Powietrze”: http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/ i ulgą termomodernizacyjną.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa małopolskiego mieszkańcy, którzy posiadają kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej 3 klasy emisyjności spalin muszą go wymienić do końca 2022 r. Kotły klasy 3 i 4 mogą być użytkowane do końca 2026 r.

 

Beznazwy 1

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...