BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 8 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Adrian, Edgar
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Zapachniało ziołami

15 sierpnia 2015 r. do kaplicy pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Rudnie uczestnicy konkursu; dzieci, młodzież i dorośli z wszystkich czterech gmin biorących udział w projekcie przynieśli piękne wykonane bukiety.

W sierpniowym słońcu pod kaplicą zapachniało ziołami. To zioła, zboża i niektóre warzywa grały pierwszą rolę w bukietach. Kwiaty; dalie ,cynie, mieczyki cieszyły oczy, ale były tylko pięknym dodatkiem. Kryterium oceny bukietów była nie tylko estetyka wykonania, ale przede wszystkim rozmaitość użytych ziół, co w sytuacji panujących upałów i suszy nie było łatwym zadaniem. Przeprowadzone wcześniej w gminach warsztaty i wiadomości przekazane przez przemiłą zielarkę panią Elżbietę Augustynek z Zalasu zaowocowały i komisja miała niełatwe zadanie.

Śpieszymy donieść, że najwyżej został oceniony bukiet ze Stowarzyszenia Kryspinów. Panie w nagrodę otrzymały obraz Matki Boskiej. Gmina Czernichów też może się pochwalić, drugie miejsce bowiem zajął bukiet wykonany przez panie z Rybnej. Trzeba nadmienić, iż kobiety z Rybnej pod przewodnictwem pani Krystyny Tekieli z Koła Gospodyń Wiejskich, przepięknie zaprezentowały się w pełnych strojach ludowych, krakowskich z elementami typowo rybniańskimi w postaci niebieskich lamówek wokół gorsetu, co zostało zauważone przez organizatorów. Wypada wspomnieć, że coraz chętniej stroje ludowe ubierają nie tylko dzieci, osoby starsze, ale również i młode kobiety, kultywując zanikającą w okolicy tradycję. Wyróżnieniem został nagrodzony bukiet wykonany przez panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Wołowice i drugi w kategorii indywidualnej.

Nagród w postaci książek, upominków i słodyczy dla dzieci nie zabrakło. Po mszy świętej i poświęceniu bukietów, zgromadzeni w kaplicy mogli wysłuchać koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Stowarzyszenia Wokół Rybnej a następnie dziewczęta z zespołu Welme Ghurt z Ukrainy zaśpiewały nostalgiczne pieśni ludowe.

Imprezę zakończył poczęstunek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Rudno w postaci stołu regionalnego, na którym nie brakło przysmaków; napojów z ziołami ,chleba na zakwasie, ciast, wiejskich serów, ogórków kiszonych, smalczyku i koszy z jabłkami „papierówkami”. Jeszcze długo obok kaplicy rozbrzmiewały dźwięki akordeonu i piosenek ludowych śpiewanych przez uczestników.

Serdecznie dziękujemy Pani Monice Dudek z fundacji Kobieta W Regionie z Tenczynka za zaproszenie stowarzyszeń z gminy Czernichów do udziału w projekcie, które stało się okazją do wzajemnego poznania oraz przybliżenia tradycji ludowych związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej .W pamięci oraz na fotografiach pozostaną wspomnienia z tak pięknie przygotowanej imprezy.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...