BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 5 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/szymon_ripgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dożynki Gminne w Nowej Wsi Szlacheckiej 2016

Sierpień i wrzesień to miesiące dożynkowe. Dożynki – zwane także obżynkami, okrężnym lub ograbkiem – to święto zebranych plonów.

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić
i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować,
jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce
pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”
Zygmunt Gloger

Z dawien dawna jest ono okazją do dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, do radości, zabawy po ciężkiej pracy. Również i w naszej gminie tradycji stało się zadość. W tym roku organizacja dożynek gminnych przypadła mieszkańcom Nowej Wsi Szlacheckiej.

Uroczystości rozpoczęły się 28 sierpnia uformowaniem i przemarszem korowodu dożynkowego do kościoła parafialnego w Nowej Wsi Szlacheckiej. Szły w nim poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestra dęta OSP Rybna, delegacje kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z wieńcami dożynkowymi, delegacja sołtysów oraz zaproszeni goście i mieszkańcy gminy. W uroczystości wzięli również udział Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak i Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka.

Po tradycyjnym poświęceniu wieńców dożynkowych podczas mszy św. odprawionej przez proboszcza tutejszej parafii ks. Włodzimierza Szatanika nastąpił przemarsz korowodu pod remizę OSP w Nowej Wsi Szlacheckiej. Po oficjalnym otwarciu dożynek przez radną Joannę Wrońską i sołtysa Dariusza Mastka przyszedł czas na część artystyczną. Tradycyjne przyśpiewki dożynkowe zaprezentowały wszystkie zaproszone koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. Kolejnym punktem było symboliczne przekazanie chleba przez starostów Dożynek Gminnych Renatę Żak i Janusza Zalarskiego gospodarzowi gminy wójtowi Szymonowi Łytkowi.Bochen został podzielony i rozdany wśród mieszkańców. Po przemówieniu wójta nastąpiło otwarcie wystawy fotografii. pt. „Znak dawnych lat”, na której prezentowane są fotografie z działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Szlacheckiej sprzed trzydziestu lat. Starostowie dożynek, nawiązując do hodowlanej i masarskiej tradycji Nowej Wsi Szlacheckiej przekazali wójtowi w podzięce za pomoc w organizacji dożynek upominek w postaci małej, różowej świnki.

Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na biesiadę i ucztę która trwała do białego rana.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...