BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 13 Sierpnia 2020    |    Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

XXII Rajd Jurajski

W dniach 7-9 października 2016 roku w Rybnej odbył się XXII Rajd Jurajski Hufca Podkrakowskiego ZHP oraz jubileusz 20-lecia założenia IV Szczepu Nadwiślanie.

Organizatorem rajdu był IV Szczep Nadwiślanie działający w Gminie Czernichów . W Rajdzie wzięło udział 370  zuchów, harcerzy oraz instruktorów z drużyn z Powiatu Krakowskiego działających na co dzień w  gminach: Zielonki, Michałowice, Słomniki, Zabierzów, Skawina, Mogilany oraz Czernichów. Wszyscy uczestnicy, dzięki uprzejmości pani dyrektor Małgorzaty Sadomskiej, zostali zakwaterowani w budynku ZPO w Rybnej.
    XXII Rajd Jurajski zorganizowany został pod  hasłem „Wojtek – żołnierz generała Andersa”. Głównym celem  było przybliżenie harcerzom i zuchom niezwykłej historii niedźwiedzia brunatnego o imieniu Wojtek, który wraz z żołnierzami  2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa przeszedł cały szlak wojenny od Iranu przez Afrykę, Włochy aż do Anglii.
    Dla uczestników rajdu zostały przygotowane trzy trasy: harcerska, zuchowa oraz Nieprzetartego Szlaku czyli trasa dla niepełnosprawnych harcerzy. Trasy różniły się  długością i  stopniem trudności. Zuchy i harcerze w czasie wędrówki po szlakach wykonywali szereg zadań sprawnościowych, paramilitarnych i logicznych. Uczestnicy, między innymi: ewakuowali rannych, utrwalali wiedzę i doskonalili  umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, pokonywali  „żołnierski tor przeszkód”, gdzie musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną i działaniem w zespole ale również „żelaznymi nerwami” podczas strzelania do celu pod presją czasu. Jednym z ciekawszych zadań była możliwość sprawdzenia się w roli żołnierzy obsługujących „moździerzowe stanowisko ogniowe”. Na każdym punkcie zadaniowym patrole otrzymywały kartę historyczną opisującą wydarzenie związane ze szlakiem bojowym  Armii generała Andersa i w ten sposób, poprzez grę i zabawę dzieci i młodzież poznawali wojenne i powojenne losy „Żołnierzy Tułaczy”.
    W sobotę 8 października  odbył się kominek harcerski   rozpoczęty - zgodnie z tradycją - uroczystym rozpaleniem ognia i wspólnym śpiewem obrzędowej  pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje”. Honorowym gościem harcerzy była druhna Krystyna Pryjemko, która w latach II Wojny Światowej jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem została zesłana na Sybir. Druhna Krystyna - w pełnej wzruszeń  opowieści - pokazała historię sybiraków,  którzy zostali uwolnieni i wraz z żołnierzami generała Władysława Andersa ewakuowani do Iranu a następnie do Afryki.
    Oprócz wspomnień  poświęconych wydarzeniom z okresu II Wojny Światowej był również czas na opowieści o najciekawszych historiach z minionych dwudziestu lat istnienia Szczepu Nadwiślanie oraz na wspólne śpiewanie i zabawy harcerskie.
    W niedzielę 9 października o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Kazimierza w Rybnej została odprawiona Msza Święta w intencji harcerzy, zuchów  i instruktorów . Homilię wygłosił ks. Kazimierz Poręba, który w pięknych słowach opowiedział o ideii ruchu harcerskiego z podkreśleniem wychowania w duchu patriotyzmu i miłości bliźniego. Po mszy św. nastąpił  przemarsz wszystkich uczestników do szkoły w Rybnej, gdzie - na zakończenie rajdu - odbył się  uroczysty apel, podczas którego  wręczono nagrody zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom pamiątki za udział w XXII Rajdzie Jurajskim.
Zuchom i harcerzom towarzyszyła Strażacka Orkiestra Dęta z Rybnej pod batutą kapelmistrza Edwarda Malika.
O bezpieczeństwo uczestników  rajdu dbali druhowie z OSP Rybna.
Sponsorami nagród i pamiątek była Gmina Czernichów oraz Powiat Krakowski.
Bez wsparcia i pomocy Gminy Czernichów, Powiatu Krakowskiego, OSP Rybna, dyrekcji ZPO w Rybnej oraz rodziców harcerzy i zuchów z IV Szczepu Nadwiślanie XXII Rajd Jurajski nie mógłby się odbyć. Za wszelką pomoc i życzliwości jesteśmy wdzięczni. Wszystkim serdecznie dziękujemy !
Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!
Phm P. Poręba

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...