BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt
Dzisiaj jest: 4 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/szymon_ripgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dzień Języka Polskiego i Gminny Konkurs Polonistyczny

28 lutego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego już po raz trzeci odbył się Gminny Konkurs Polonistyczny o tytuł Mistrzów Języka Polskiego. Uroczystość została zorganizowana we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Czernichowie.

Patronat honorowy nad konkursem objął wójt gminy Czernichów, Szymon Łytek. Mottem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była myśl Franciszka Ksawerego Dmochowskiego „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą”. Celem konkursu było budowanie świadomości bogactwa różnorodności kulturowej języka ojczystego i otaczającego nas świata, uwzględniając potrzeby solidarności opartej na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. 

W zmaganiach konkursowych uczestniczyły reprezentacje wszystkich gminnych szkół: Czernichowa, Czułówka, Kamienia, Nowej Wsi Szlacheckiej, Przegini Duchownej, Rusocic, Rybnej i Wołowic. Uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach: ortograficznej, językowej, literackiej oraz prezentowali przygotowane wcześniej plakaty i filmy ukazujące niezwykłość, niepowtarzalność i wyjątkowość języka polskiego oraz ważność jego edukacji.
Całość zmagań uczniowskich oceniała Komisja Konkursowa, którą stanowili: dr Maciej Malinowski, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Katedry Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Mistrz Ortografii Polskiej w ogólnopolskim konkursie ortograficznym „Dyktando” organizowanym przez Radio Katowice i Program Polskiego Radia, pani Joanna Niedzielska, nauczycielka języka polskiego i pracownik biblioteki w Krzeszowicach oraz Joanna Wrońska, nauczycielka języka polskiego, logopeda, radna Gminy Czernichów.

W wyniku rywalizacji wyłoniono Mistrzów Języka Polskiego, którymi zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wołowicach - Jagoda Kurosad, Maja Perlińska i Zuzanna Szlufik. Tytuł Wicemistrzów Języka Polskiego otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rybnej - Anna Stawiarska, Michał Malik i Jakub Tekiela, a tytuł drugich Wicemistrzów otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czułówku - Marcelina Irlik, Tomasz Konik i Grzegorz Kuć. Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział, przygotowanie plakatów i wspaniałych filmów (urzekających niezwykłą pomysłowością), szanownym członkom Komisji Konkursowej za pracę w czasie konkursu. Szczególne podziękowania składamy doktorowi Maciejowi Malinowskiemu za słowa wyjaśnienia kierowane do uczniów podczas ich zmagań konkursowych oraz merytoryczną opiekę nad naszym przedsięwzięciem. Dziękujemy dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie, Ewie Pajor za wsparcie naszej inicjatywy oraz pomoc przy jej realizacji. Serdeczne podziękowania kierujemy dla wójta gminy Czernichów, Szymona Łytka za honorowy patronat nad konkursem.

Agata Gołębiewska, współorganizator, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej, Lucyna Socha – Siejka, współorganizator, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...