BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt
Dzisiaj jest: 8 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Adrian, Edgar
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Spotkanie dotyczące gazyfikacji niezgazyfikowanej części Gminy Czernichów

15 października w siedzibie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie odbyło się spotkanie dotyczące gazyfikacji niezgazyfikowanej części Gminy Czernichów, czyli sołectw: Czernichów, Kamień, Kłokoczyn, Przeginia Narodowa, Rusocice i Zagacie oraz części wsi Przeginia Duchowna i Wołowice.

W spotkaniu brali udział m.in. dyrektor Łukasz Smółka z Ministerstwa Infrastruktury, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Paweł Firlej, Zastępca Wójta Maciej Gędłek oraz mieszkańcy wsi Czernichów, Kamień i Rusocice zaangażowani w sprawę gazyfikacji, a także pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Podczas spotkania Pan Dyrektor Paweł Firlej i jego pracownicy przedstawili wstępną koncepcję gazyfikacji gminy (ponad 57 km sieci) opartą na przesyle gazu ze stacji zasilania w Kryspinowie oraz w Nawojowej Górze, ewentualnie wspomaganą dodatkowo przez stację LNG.

Przedstawiciele spółki gazowniczej podtrzymali swoje zainteresowanie zlokalizowaniem tej stacji na zaproponowanej przez gminę działce w Czernichowie - co jest wynikiem wcześniejszych spotkań Wójta Gminy Czernichów oraz Dyrekcji Polskiej Spółki Gazownictwa. Dodatkowo ustalono, iż samorząd gminny lub sami mieszkańcy bezpośrednio złożą stosowne wnioski o podłączenie swoich domów do sieci gazowej, tak aby precyzyjnie móc określić wielkość zapotrzebowania gazem obszaru niezgazyfikowanego gminy.

Określenie wolumenu i liczby odbiorców gazu jest niezbędne Polskiej Spółce Gazownictwa aby móc zaprojektować sieć gazową, jej parametry oraz przeanalizować opłacalność ekonomiczną przedsięwzięcia.

Z przeprowadzonych rozmów wynika, iż na rozwój sieci gazowej na najbliższe lata przeznaczona jest kwota ok. 3 mld zł i w przypadku zapewnienia odpowiedniej liczby odbiorców spółka ma możliwości finansowe na realizację inwestycji na terenie naszej gminy w najbliższych latach.

Ze strony mieszkańców spółka oczekuje na jasny sygnał, że jest zapotrzebowanie na gaz. Wobec powyższego niezwłocznie rozpoczniemy rozmowy z merytorycznymi pracownikami spółki gazowniczej jak przeprowadzić taką analizę - czy będzie to forma ankietowania mieszkańców, czy po prostu składanie wniosków o przyłączenie domów do sieci gazowej.

Dokończenie procesu gazyfikacji, który obecnie obejmuje miejscowości Wołowice i Przeginia Duchowna, umożliwi realizację kilku celów i rozwiązanie problemów, z którymi boryka się nasza gmina, a w szczególności problemu zanieczyszczenia powietrza.

Ze swojej strony zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy są zainteresowani przyłączeniem do sieci gazowej, aby w odpowiednim czasie złożyli stosowne wnioski lub odpowiedzi podczas ewentualnej ankietyzacji.

Z odbytego spotkania można sformułować następujące oczekiwania Polskiej Spółki Gazownictwa od władz Czernichowa:

-     - udostępnienie działki gminnej w celu lokalizacji ewentualnej stacji LNG,

-     - pomoc przy badaniu zapotrzebowania na paliwo gazowe mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców - ankietyzacja,

-    - udostępnianie gminnych zasobów niezbędnych do projektowania sieci gazowej i budowy przyłączy - miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów planistycznych,

-     - zadbanie o sprawną obsługę inwestycji - wydanie decyzji lokalizacyjnych na umieszczenie sieci gazowej,

-     - wyrażanie zgód na umieszczenie sieci gazowej w pasie drogowym dróg gminnych,

-     - koordynacja współpracy pomiędzy spółką, a mieszkańcami - wyznaczenie stosownego koordynatora ze strony gminy.

Ze swojej strony przedstawiciele spółki zadeklarowali, iż:

-    - będą ściśle współpracowali z samorządem lokalnym w celu przeprowadzenia ankietyzacji mieszkańców oraz zadeklarowali udział swoich pracowników w ewentualnych spotkaniach z mieszkańcami.

-     - przeprowadzą w oparciu o uzyskane od samorządu lub mieszkańców dane, badania potencjału rynku i efektywności ekonomicznej inwestycji.

 

         

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...