BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt
Dzisiaj jest: 9 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Czernichowskie Stowarzyszenie Seniorów na Zamku Lipowiec

Nasza wycieczka w niedzielę 1 września 2019 roku do Zamku Lipowiec w Wygiełzowie oraz do leżącego u jego podnóża Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego była drugą wycieczką wykonaną w ramach zadania pod nazwą Na Tropach Małopolskiej Historii.

malopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym   Województwa Małopolskiego.

Wyjechaliśmy z Czernichowa o godz. 13:00  a zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy przed godz. 14:00. Zamek Lipowiec został wybudowany na skalnym grzbiecie , można przyjąć, że w 13 wieku i stanowił własność biskupów krakowskich. W 15 wieku powstało tutaj więzienie dla duchownych, które spełniało swoją rolę do końca 18 wieku . Widoczna na zdjęciu cela to tzw. cela Stankara  z manekinem więzionego duchownego (Franciszek Stankar był czołowym reformatorem religii katolickiej uwięzionym na Zamku w 1550 roku. Dzięki pomocy oddanych przyjaciół udało mu się zbiec). Obecnego kształtu zamek nabrał w 15 wieku po kolejnej rozbudowie. W 1655 r. zamek zajęli Szwedzi przeznaczając go na siedzibę gubernatora. Po dwóch latach wycofujący się Szwedzi spalili Zamek Lipowiec podobnie jak to się stało ze zwiedzanym przez nas w sierpniu Zamkiem Tenczyn.. Po odejściu Szwedów zamek został na początku 18 wieku odbudowany i dalej pełnił rolę więzienia dla duchownych. W 1789 r. zamek został zajęty przez wojska austriackie a następnie był przez 60 lat zamieszkały, W 1800 roku uległ pożarowi. W 1863 roku podczas Powstania Styczniowego chronił się tu oddział Mariana Langiewicza. Obecnie po pracach konserwatorskich zamek tworzy trwałą ruinę i jest udostępniony dla zwiedzających. Po zwiedzeniu zamku i zejściu na dół zwiedziliśmy położony u podnóża zamku Nadwiślański Park Etnograficzny. Na powierzchni ok. 4 ha zgromadzono tutaj obiekty budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego głownie z 19 wieku. Można było oglądać towarzyszące im narzędzia i sprzęty. Jest tu odtworzony Dwór z Drogini z około 1730 roku z urządzonymi wnętrzami( dwa zdjęcia) oraz drewniany kościółek z Ryczowa z 1625 roku pełniący nadal funkcje liturgiczne. Nas interesował szczególnie dom sołtysa z Przegini Duchownej Michała Marchewki zbudowany w 1862 roku (na pobielonej na biało podmurówce –zdjęcie). Mikołaj Marchewka, którego uważamy za naszego krajana (jego krewni mieszkają dalej w Przegini i w innych miejscowościach gminy Czernichów)  był człowiekiem zamożnym, sponsorował miejscowe kościoły, umiał czytać i pisać i zamówił sobie portret   u znanego krakowskiego malarza Juliana Fałata. W czasie kiedy zwiedzaliśmy skansen w kościółku odbywał się koncert mużyki barokowej (zdjęcie) a w amfiteatrze odbywała się degustacja regionalnych potraw z powiatu chrzanowskiego przygotowanych przez Jakuba Kuronia a następnie występy Marcina Dańca oraz Andrzeja i Maji Sikorowskich z zespołem. Gościem Ziemniaczyska na Lipowcu była miss polonia 2018 Milena Sadowska. Wyszliśmy z amfiteatru i opuściliśmy skansen ok. godz. 19-tej.

J.G.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...