BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt
Dzisiaj jest: 8 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Adrian, Edgar
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Wycieczka Czernichowskiego Stowarzyszenia Seniorów do Ojcowa

Celem naszej trzeciej i ostatniej wycieczki w dniu 3.10.2019 r., wchodzącej w skład zadania Na Tropach Małopolskiej Historii, był Zamek w Ojcowie, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Jaskinia Łokietka (używa się także nazwy Grota Łokietka) i Jaskinia Ciemna. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Jaskini Łokietka. Jaskinia Łokietka posiada długość 320 m i jest największą znaną jaskinią na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jej popularność wzięła się stąd, że zgodnie z legendą tutaj miał się ukrywać walczący o zjednoczenie ziem polskich przyszły król Polski Władysław Łokietek przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV wieku. W nawiązaniu do tej legendy, nadano segmentom tej jaskini nazwy: Sala Rycerska , Sypialnia, Łoże, Kuchnia, Kominek. Po wyjściu z Jaskini Łokietka, zrobiliśmy rozeznanie stanu dojścia do jaskini Ciemnej. Ponieważ pani przewodnik ostrzegła nas, że po całonocnym deszczu trasa jest dla nas niebezpieczna ze względu na obślizgle podłoże, przy różnicy poziomów ponad 130 m zdecydowaliśmy, że zamiast Jaskini Ciemnej, zwiedzimy położoną w Jerzmanowicach, czyli także na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Jaskinię Nietoperzową. Wielu z nas widziało tę jaskinię, nie zdając sobie z tego sprawy. W 1998 roku w komorach tej jaskini, kręcono scenę z filmu „Ogniem i Mieczem” - scenę porwania Heleny w Czarcim Jarze. Kilkadziesiąt metrów przed jaskinią, rozmieszczone są makiety żyjących kiedyś na terenie Polski ssaków kopalnych, takich jak mamut, tur, nosorożec włochaty (stąd zdjęcie z nosorożcem). Łączna długość komór i korytarzy Jaskini Nietoperzowej wynosi 376 m. Jaskinia odznacza się pięknymi naciekami stalaktytowymi. W jej korytarzach znaleziono ślady bytowania człowieka sprzed 70 000 lat (czyli musiał to być człowiek neandertalski). Znaleziono zęby i kości zwierząt kopanych, które można oglądać w jaskini, znaleziono ślady palenisk i narzędzia z okresu kamienia łupanego. Głębsze partie jaskini zamieszkują nietoperze. Następnym obiektem do zwiedzania było Muzeum Ojcowskiego ParkuNarodowego. Oglądaliśmy tam dwa filmy. Jeden z nich pokazywał tworzenie się Doliny Prądnika w okresie wielu milionów lat, drugi przedstawiał Ojcowski Park Narodowy. Pierwsza część ekspozycji poświęcona była zagadnieniom geologicznym i pracom wykopaliskowym. Następnie przeszliśmy do sali z makietą Ojcowskiego Parku narodowego. W gablotach można było oglądać szczątki zwierząt kopalnych oraz zabytki kultury materialnej człowieka na tym terenie łącznie z innymi wykopaliskami. W gablotach były prezentowane także okazy współczesnej fauny i flory, skamieniałości zwierząt, które przyczyniły się do powstania skał wapiennych. No i diorama. Można tu było oglądać przedstawicieli fauny i flory z terenu obecnej Polski. Ostatnim oglądanym obiektem były pozostałości zamku w Ojcowie. Do zamku dochodziło się po 147 stopniach. Z XIV-wiecznej warowni pozostała już tylko ruina, resztki murów obronnych, brama wjazdowa, studnia i wieża. Na zwiedzeniu pozostałości zamku zakończyliśmy realizację zadania „Na Tropach Małopolskiej Historii”.

Jan Gawryś

GALERIA

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...