BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 25 Czerwca 2022    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Dzień Czystego Powietrza w gminie Czernichów

Z okazji obchodów Dnia Czystego Powietrza, jak co roku ekodoradca zaprosił wszystkich mieszkańców gminy Czernichów na dzień otwarty pod hasłem „Czyste powietrze – wspólna sprawa”.

Czyste powietrzeW środę 13 listopada 2019 r od 8.00 do 16.00, na I piętrze urzędu gminy (przy kasie) był zlokalizowany punkt informacyjny. Każda osoba zainteresowana wymianą kotła, montażem odnawialnych źródeł energii (OZE), czy ociepleniem budynku mogła uzyskać kompleksowe informacje na temat programów proekologicznych a co za tym idzie dofinansowań. Mieszkańcy mogli zapoznać się z działaniem kamery termowizyjnej oraz zgłosić swój budynek do badania przeprowadzonego za jej pomocą.

Natomiast w czwartek 14 listopada 2019 r. o godzinie 18.00 w urzędzie gminy w Czernichowie, na Sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi pozyskaniem dofinansowania do przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Podczas spotkania ekodoradca przypomniał przepisy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, przedstawił dostępne programy dofinansowań do wymiany kotłów, ocieplenia budynku czy montażu odnawialnych źródeł energii:

  • dofinansowanie do kotłów gazowych –  Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego (RPO WM) poddziałanie 4.4.1;
  • dofinansowanie do kotłów na paliwo stałe - program własny gminy Czernichów;
  • dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła, ocieplenia budynku, wymiany stolarki - rządowy priorytetowy program „Czyste Powietrze”;
  • dofinansowanie do zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych – „Mój Prąd” program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • zakup i montaż jednostek wytwarzających energię cieplną i elektryczną w oparciu o OZE - RPO WM poddziałanie 4.1.1;
  • ulga podatkowa na cele termomodernizacyjne w budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych.

W drugiej części spotkania Pan Dariusz Starowicz, na prośbę ekdoradcy i Czernichowskiego Alarmu Smogowego podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z likwidacją kotła na paliwo stałe i przejściem na ogrzewanie gazowe. Podkreślił, iż w miejscowości, w której mieszka, nie ma sieci gazowej, w związku z tym jego instalacja CO opiera się na gazie LPG, czyli magazynowanym w butli zamontowanej w ogrodzie. Ta prezentacja miała pokazać mieszkańcom naszej gminy, że tego typu ogrzewanie nie musi być wcale drogie, a jest bardzo ekologiczne. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom czwartkowego spotkania za liczne przybycie i równocześnie zapraszamy na kolejne, którego tematem przewodnim będą POMPY CIEPŁA.

Agnieszka Smaga - ekodoradca w gminie Czernichów

Do pobrania:

DOFINANSOWANIA DO DZIAŁAŃ TERMOMODERNIZACYJNYCH

logoGminaLifeMalopolska

 

18112019 318112019

18112019 2

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...