BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 5 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/szymon_ripgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dziennik Polski z 01.10.2015 r. - Czernichów. W walce z powodzią ma pomóc inteligentny wał

Eksperymentalny wał przeciwpowodziowy powstał w Czernichowie na terenach szkoły rolniczej. Otworzył go wczoraj prof. Mirosław Karbowniczek prorektor ds. Ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Naukowcy z AGH prezentowali obiekt, który ma służyć do badań naukowych, a jednocześnie poprawiać wiedzę na temat budowli ziemnych zabezpieczających tereny przed wysoką wodą. W tym obiekcie mają być symulowane takie warunki, jakie występują podczas powodzi oraz w czasie suszy. Autor: Barbara Ciryt Wał jest wyposażony w urządzenia monitorujące sytuację na wale. Celem całego projektu jest obserwowanie zmian i analizowanie sytuacji, w których mógłby zostać uszkodzony. - To pierwszy w Polsce i jedyny z czynnych obecnie w Europie tego typu stanowisk badawczych - podkreśla prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki Akademii Górniczo Hutniczej. - Pozwoliliśmy sobie nazwać go inteligentnym wałem przeciwpowodziowym - mówią naukowcy z AGH. Wyliczają, że obiekt ma 400 metrów długości, jest w kształcie elipsy, okala zbiornik wodny. Eksperymentalny wał ma 4,5 metra wysokości. Całe eksperymentalne obwałowanie będzie miało łącznie 1,2 tys. czujników. Urządzenia umieszczone wewnątrz wału pozwolą na pomiar temperatury, ciśnienia porowego i ciśnienia gruntu. Wszystko ma związek z ostrzeganiem o powodzi i stanie zabezpieczeń. Naukowcy oraz współpracujące z nimi dwie firmy, które w ramach konsorcjum realizowały zadanie Sweco Hydroprojekt Kraków oraz NeoSentio zapewniają, że badania robione w Czernichowie nad Wisłą pozwolą odpowiedzieć na pytania w jaki sposób budować wały i urządzenia zabezpieczające przed powodzią oraz jak skutecznie zarządzać takimi budowlami i jak o nie dbać. Dr inż. Aleksandra Borecka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH mówi, że wał będzie testowany też pod względem jego niszczenia przez zwierzęta. - Wykonaliśmy przewierty, drenaże, które mają symulować takie zniszczenia, jakie zwykle robią gryzonie. Sprawdzimy, czy urządzenia monitorujące wykryją to - mówi. Projekt naukowy związany z budowlą i trzyletnimi badaniami dotuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Całość ma kosztować 16 mln zł. Na budowę wału w Czernichowie wydano 2,5 mln zł.

Czytaj więcej...

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...