BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 19 Września 2020    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, January
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Aktualności

Gimnazjaliści wymuszali haracze od kolegów.

logo dziennik polski czwartek 1.03.2012
 Gimnazjaliści wymuszali haracze od kolegów.

NIELETNI. Dwaj uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Rybnej wymuszali pieniądze od kolegów ze szkoły. Gimnazjaliści próbowali w ten sposób zdobyć fundusze na prawo jazdy.

Jak mówią rodzice jednej z ofiar uczniowie wszelkimi sposobami próbowali zdobyć pieniądze komunikując otwarcie, że zapisali się na prawo jazdy, a brakowało im na opłatę. - Chcieli wyłudzić 600 zł - mówi matka ucznia, który po pewnym czasie szantażowania z obawami przyznał się w domu, że jest napiętnowany przez kolegów.

Szkoła dowiedziała się o procederze natychmiast po tym, jak rodzice odczytali sms-y z szantażami i groźbami. - W tym samym dniu powiadomiliśmy policję - mówi Elżbieta Poręba, wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rybnej. Jednak pani wicedyrektor nie pamięta ilu osób dotyczył ten proceder, ilu było sprawców, a ile ofiar? - Raczej kilku, niż kilkunastu - mówi Poręba.
Choć sprawa w szkole miała miejsce już w grudniu ubiegłego roku, żadna informacja nie dotarła do gminy. - Dowiedzieliśmy się o tym od rodziców przed kilkoma dniami - mówi Janusz Senderecki, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Czernichowie. Wezwał na rozmowę dyrektor szkoły w Rybnej Małgorzatę Sadomską.
Sprawą wymuszeń zajęła się policja. Stróże prawa z Komendy Powiatowej w Krakowie potwierdzają, że taki proceder miał miejsce w Rybnej. - Funkcjonariusze przesłuchali dwóch gimnazjalistów, którzy wyłudzali pieniądze. Sprawcy rozmawiali w obecności swoich rodziców i przyznali się do tych czynów. Policjanci rozmawiali również z ofiarą tego procederu - mówi podinsp. Marek Korzonek.
Funkcjonariusze mówią o 370 zł. To te pieniądze miały być na zapłatę za prawo jazdy jednego z wyłudzających. Jego kolega ze szkoły miał dostarczyć te pieniądze. Rodzice ofiary podają większe kwoty. Mówią o 600 zł. Być może zsumowali to, czego gimnazjaliści żądali przez cały czas zbierania haraczy.
- Kiedy moje dziecko przyznało się, że jest szantażowane przestało kasować sms-y z żądaniami pieniędzy i szantażami. Wcześniejsze wiadomości były skasowane. Potem, gdy przyszła wiadomość od szantażystów sama z nimi negocjowałam, żeby mieć jak najwięcej dowodów tych czynów - zaznacza matka szykanowanego gimnazjalisty. Inni rodzice wciąż dopytują swoje dzieci, czy również odbierały tego typu wiadomości? Czy płaciły komuś jakiekolwiek pieniądze?
- Wyłudzający byli do tego stopnia zuchwali, że grożąc pobiciem powoływali się na swoje starsze rodzeństwo - podkreśla rodzic ucznia ze szkoły w Rybnej. - Boimy się o nasze dzieci - mówią inne matki. Dowiedziały się, że jeden z wyłudzających groził w szkole, że jeśli będzie miał kłopoty z powodu tych haraczy, to jego ofiary pożałują. Ubolewają, że ich córki i synowie chodzą kilkaset metrów do przystanku autobusowego lub idą przez wieś do domu. - Nie wiemy czy nie grozi im prawdziwe niebezpieczeństwo - mówią rodzice.
- Obawiamy się szantażystów, żeby nie mścili się na naszych dzieciach - dodają zdenerwowani rodzice. Największy strach padł na uczniów dojeżdżających do szkoły z sąsiednich wiosek. Ich rodzice martwią się. - Chętnie przenieślibyśmy dzieci do innej placówki, ale trzyletnia szkoła gimnazjalna to zbyt krótki czas na to, aby ją zmieniać. Samo przystosowanie się do nowego otoczenia jest stresem. W tak krótkim cyklu nauczania nie ma czasu na zmianę szkoły - ubolewają rodzice. Każdy z nich chce zostać anonimowy.
- Nie możemy ulegać sprawcom i bać się mówić o problemie, tylko dlatego, że oni sobie tego nie życzą - zaznacza podinsp. Korzonek. Dodaje, że sprawa wymuszeń z Rybnej szybko trafiła do sądu rodzinnego.

Policjanci przyznają, że wymuszenia pieniędzy w Rybnej to nie jest odosobniony przypadek. W ubiegłym roku było 402 przypadki czynów klaralnych z udziałem nieletnich.
PRZESTĘPSTWA NIELETNICH
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przedstawiają statystyki. Okazuje się, że w ubiegłym roku było 402 przypadki czynów karalnych z udziałem nieletnich. Poza tym jest też spora tzw. ciemna liczba przestępstw nieletnich. Pokrzywdzeni w tych przestępstwach, czyli uczniowie podkrakowskich szkół , w obawie przed sprawcami, nic nie mówią rodzicom , ani nauczycielom.

402 - przestępstwa z udziałem nieletnich w 2011 r. odnotowała policja w powiecie krakowskim.

139 - przestępstw było związanych z zażywaniem i rozpowszechnianiem narkotyków.

83 - przestępstwa dotyczyły wymuszeń, w tym szantaże

25 - przypadki kradzieży

12 - bójki

7 - włamania.

Ponadto były zdarzenia drogowe z udziałem nieletnich i uszkodzenia ciała.

Barbara Ciryt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

więcej w Dzienniku Polskim

 

 

 

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...