BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 8 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Adrian, Edgar
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z 24.05.2016 r. - Larwy atakują wioskę

Czernichów. Mieszkańców przeraża rozprzestrzenianie się pajęczyny na krzewach i murze cmentarnym. Żyją w niej odrażające robaki, które według inspektorów zmienią się w motyle. - Na drzewach i na chodniku jest mnóstwo pajęczyny, a w niej ohydne larwy. Obawiam się, że gdybym wyjechał na dwa tygodnie, to dom byłby cały biały w pajęczynie - mówi Marcin Galos, jeden z interweniujących mieszkańców. - Z jednej strony to zmagania z zagrożeniem epidemiologicznym, z drugiej z bezczynnością i bezradnością urzędników. Larwy rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie i zagrażają mieszkańcom - denerwuje się pan Marcin.
chodnika. - Mam czteroletnią córeczkę, którą wywiozłem stąd, bo budziła się nocą z płaczem, że zjedzą ją larwy. Szukam sposobów na walkę z tymi robakami - dodaje mieszkaniec Czernichowa. Z zachwaszczoną działką, na której jest siedlisko larw sąsiaduje posesja Krzysztofa Drabczyka. - Te larwy były tu każdego roku, ale teraz jest ich wyjątkowo dużo. Muszę wykaszać miedzę od strony niezagospodarowanej działki, by to nie przedostawało się na moje podwórko - mówi pan Krzysztof. Jego mama, jak kilka innych osób interweniowała w sprawie larw. - Przykre, że w gminie w wydziale ochrony środowiska odsyłano nas na lekcje biologii, mówiąc, że larwy wkrótce zamienią się w piękne motyle. Tymczasem mamy okrutne szkodniki, o których poinformowaliśmy sanepid - mówi Marcin Galos. Adam Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Krakowie zaznacza, że interwencja dotarła, ale odesłano ją do gminy. To dlatego, że utrzymanie porządku kontroluje wójt i zarówno osoby prywatne, jak i zarządców cmentarza powinien zmobilizować do uporządkowania terenu lub zlecić to firmie, a potem wyegzekwować zapłatę. Tymczasem Józef Gibek, kierownik Wydziału Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w czernichowskiej gminie przyznaje, że w internecie wyczytał, że mogą to być larwy namiotnika trzmieliniaczka, z którego powstają białe motyle w czarne kropki. - Kiedyś taka inwazja larw była w Gdańsku i Gdyni. My mamy zgłoszenia pierwszy raz, nie wiemy jak zwalczać te larwy, zgłosiliśmy problem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie - mówi. Inspektorzy byli na miejscu już półtora tygodnia temu. - Pajęczyna i larwy wskazują, że to namiotnik trzmieliniaczek. Nie jest groźny dla ludzi. Zjada jeden rodzaj roślin. Inne atakuje tylko wtedy, gdy nie ma właściwego pożywienia. W okolicy Czernichowa w liściastych lasach rosną trzmieliny, więc się tam mnoży, tym bardziej, że zima była wyjątkowo łagodna dla tych owadów - mówi Piotr Gędłek z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie. Zaznacza, że dodatkowy problem to fakt, że nie ma ustawowych środków do zwalczania tego szkodnika. - Dlatego nie możemy zalecić niczego do zastosowania. Na inne rodzaje namiotników np. żerujące na jabłoniach są środki, więc zwalcza się je ustawowo - mówi. Przy nasilającym się problemie zaleca wycięcie zaatakowanych krzewów i np. spalenie ich.

Czytaj więcej...

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...