BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 10 Sierpnia 2020    |    Imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajd-77-tour-de-pologne-gmina-czernichowgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6 7
Progress bar

Zatrzymać powódź

logo dziennik polski 03.04.2012
 Zatrzymać powódź

POWIAT KRAKOWSKI. Powstała koncepcja ochrony przed zalaniem terenów nadwiślanych gmin Liszki i Czernichów

Powiat krakowski oraz gminy Czernichów i Liszki z województwem małopolskim opracowały koncepcję zabezpieczenia powodziowego lewego wału rzeki Wisły.

- Proponujemy budowę dziewięciu zespołów przepompowni stacjonarnych i mobilnych, udrażnianie rowów, przebudowę mostów, budowę kanałów obejściowych, podniesienie dróg oraz wysiedlenia mieszkańców z terenów najbardziej zagrożonych zalaniem - takie sposoby zabezpieczeń przedstawiała Joanna Szuta z Biura Projektowania i Realizacji Inwestycji Ekologicznych "Środowisko" z Bielska Białej wykonawcy koncepcji. Zagrożenia były identyfikowane na podstawie historycznych powodzi, analiz map i rozmów z mieszkańcami.

Marian Paszcza, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego krakowskiego starostwa podkreślał kilkakrotnie, że podczas powodzi w 2010 r. nadwiślane tereny zalewały wody rzek, które nie znajdowały ujścia w Wiśle, ze względu na zamknięte śluzy.

Na podstawie danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej firma Olbrych-Malik zrobiła obliczenia hydrologiczne i wizualizacje stref zalewowych. - Przeanalizowaliśmy przepływy wody w Wiśle i czas zamykania się śluz - mówi Mikołaj Olbrych z firmy doradczej. - Powódź w 2010 r. była nietypowa. Fala w Wiśle była najwyższa w historii i trwała bardzo długo. Pojawiła się wraz z najintensywniejszymi opadami w tym rejonie. Zbiegły się też kulminacje na Wiśle i w małych rzekach, które nie znalazły odpływu. Zwykle lokalne potoki odprowadzają kulminacyjne wody wcześniej - podkreśla Olbrych.

Wykonawcy koncepcji nie ukrywają, że nadwiślany teren gmin Czernichów i Liszki jest trudny. - Jest tu mnóstwo obszarów bezodpływowych. Są rowy, w których woda płynie raz w jedną stronę, raz w drugą. Nie da się dobrze określić zagrożenia - mówi Olbrych.

Wacław Kula, wójt Liszek przyznaje, że symulacje dość wiernie oddają to, co się działo podczas powodzi. - Jednak projekt na papierze nie zatrzyma zagrożeń. To początek działań. Zwycięstwo będzie można odtrąbić, jeśli wykonamy zabezpieczenia i będziemy mogli spokojnie spać - mówi.

Wójt Czernichowa Szymon Łytek nie spodziewa się rychłej realizacji wszystkich propozycji. - Pozytywne jest to, że po raz pierwszy mamy kompleksowe opracowanie likwidacji zagrożeń. Dotychczas robiliśmy to fragmentarycznie - mówi Łytek.

Opracowanie kosztowało ponad 216,5 tys. zł. Województwo małopolskie wydało na niego 119 tys. zł, powiat krakowski oraz gminy Liszki i Czernichów po 32,5 tys. zł. Wykonawcy koncepcji wskazują, że obok udrażniania rowów, powiększania przepustów i mostów, budowy dziewięciu zespołów przepompowni i kanałów ulgi należy też wziąć pod uwagę budowę zbiorników retencyjnych. Wykonawcy opracowania nie podsumowują kosztów realizacji swoich propozycji, bo koncepcja przewiduje kilka wariantów. Najwięcej ok. 20 mln zł pochłonie budowa kanałów ulgi, od 16 do 24 mln zł zespołów przepompowni, ponad 14 mln zł mogą kosztować zmiany planów zagospodarowania.

Bogusław Borowski, dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych mówi, że proponowane rozwiązania wymagają dużych nakładów. - Podchodzę w sposób umiarkowany do realizacji tych propozycji - mówi.

Paweł Miton pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczeń górnej Wisły ma wątpliwości czy uda się pozyskać pieniądze na przygotowanie zabezpieczeń. - Nie wiem, czy jest zasadna budowa stałych przepompowni skoro straże są wyposażane w pompy mobilne o najwyższej wydajności - zaznacza.

Piotr Zymon, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie krakowskim chwali rzetelność koncepcji i zaznacza, że wpisuje się ona w rządowy program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.

Barbara Ciryt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

więcej w Dzienniku Polskim

 

 

 

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...