BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 13 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z 03.12.2016 - Sezon na pomaganie

Powiat krakowski. Charytatywne akcje, wigilie dla samotnych, paczki dla potrzebujących... Wszystkie dary mają ogromną wartość materialną, ale liczy się także to, że wiele osób chociaż kilku świątecznych dni nie spędzi w samotności. Grudzień to czas organizacji różnego typu pomocy dla potrzebujących. Imprezy charytatywne, zbiórki, akcje kumulują się właśnie w tym miesiącu. Wiele spośród nich odbywa się regularnie od wielu lat. Szlachetna Paczka po raz szesnasty wystartowała 19 listopada pod hasłem „Koniec ery dorobkiewiczów”. Organizator akcji, ksiądz Jacek Stryczek, w tym roku akcentuje, że „dorobek to również coś dobrego, i ten dorobek można zamienić w dobro”. Jak zwykle Szlachetna Paczka pomaga wszystkim potrzebującym, którzy wcześniej zostali zgłoszeni i zweryfikowani. Magazyny Szlachetnej Paczki znajdują się w kilku podkrakowskich gminach - w Kocmyrzowie-Luborzycy, Liszkach, Skale, Skawinie, Zielonkach oraz w Krzeszowicach. W tej ostatniej miejscowości w potrzebie na tę chwilę jest na przykład rodzina, która, oprócz żywności czy środków czystości, potrzebuje pralki. Bo Szlachetna Paczka pomaga i w takich, „wielkogabarytowych” sprawach. Każdy może wesprzeć potrzebujących, odpowiadając na ich potrzeby. Finał akcji przewidziany jest na 11 grudnia. Idzie Mikołaj Święty, rozdaje dzieciom prezenty... Również samorządy organizują swoje własne akcje pomocowe. W piątek w Zielonkach odbyły się mikołajki dla dzieci z potrzebujących rodzin. Sześćdziesięcioro z nich wzięło udział w spotkaniu ze Świętym Mikołajem, otrzymało paczki ze słodyczami. Odbyło się także przedstawienie teatralne i zabawa. 20 grudnia z kolei GOPS w Zielonkach organizuje wigilię dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Będzie to okazja do wspólnego posiłku, kolędowania i zwykłej, szczerej rozmowy. - Obie te inicjatywy są realizowane w naszej gminie już od wielu lat -informuje Lucyna Zielińska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach. Podobne spotkania planują władze gminy Kocmyrzów-Luborzyca. - 16 grudnia, wraz ze stowarzyszeniem „Piękne Anioły”, zaprosimy potrzebujące osoby na wigilię - mówi kierownik GOPS Elżbieta Turek. - Nie ograniczamy się do jednej grupy społecznej - będziemy się starali pomóc każdemu, zwłaszcza tym, którzy podczas świąt będą samotni - dodaje. Tego typu inicjatywy przygotowuje większość gminnych ośrodków pomocy społecznej. Dzięki nim można liczyć na tak potrzebne w tym czasie dobra materialne, a czasem jeszcze potrzebniejszą - nie tylko w świątecznym okresie - rozmowę, sympatię i bliskość.W wielu miejscach organizowane są też przedświąteczne kiermasze, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Taka impreza odbędzie się tradycyjnie także w Starostwie Powiatowym w Krakowie. W zeszłym roku atrakcyjne ozdoby choinkowe i świąteczne przygotowywali podopieczni domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej. Bank Żywności troszczy się o „sąsiadów” Prężnie działa również Bank Żywności w Krakowie. Zbiórka odbyła się w ubiegły weekend w sklepach całej Małopolski. W powiecie krakowskim tradycyjnie zbierano produkty takie jak olej, cukier, przetwory warzywne i owocowe, słodycze, konserwy, mąkę, a także - niewątpliwie w związku ze zbliżającymi się świętami - bakalie. W powiecie krakowskim produkty można było podarować między innymi w Liszkach, Czernichowie, Zabierzowie oraz w Skawinie. - W całym województwie zebraliśmy około 70 ton żywności, połowa z tego w samym Krakowie - mówi Beata Ciepła, przewodnicząca Banku Żywności. Zebrana żywność przekazywana jest do różnych organizacji, które mają bezpośredni kontakt z potrzebującymi rodzinami czy domami pomocy. Z produktów tworzone są paczki, które trafią do odbiorców prawdopodobnie do 15 grudnia - tak, aby zdążyć przed Bożym Narodzeniem. W Banku Żywności trzymają się zasady, aby produkty zebrane w danym regionie zostały przekazane ludziom potrzebującym, którzy też tam mieszkają. I tak na przykład w Skawinie zebrano 2,5 tony żywności, która zostanie przekazana do jadłodajni, gdzie posiłek mogą spożywać wszyscy potrzebujący. - Krótko mówiąc, pomagamy bliskim i sąsiadom - dodaje przewodnicząca. Młodzież pomaga Czerwonemu Krzyżowi i Caritas Paczki z żywnością przygotowuje również krakowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Dla Krakowa i powiatu powstaje kilkaset paczek na podstawie indywidualnych życzeń. Część żywności, przekazywanej następnie potrzebującym, zbiera młodzież w szkołach; w niektórych z nich istnieją koła wolontariatu. Dystrybucja paczek rozpocznie się lada chwila. Również świetlice środowiskowe Caritas, których kilka znajduje się w powiecie krakowskim (Krzeszowicach i Tenczynku), zaangażują się w pomoc przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ruszyła już akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Czytaj więcej...

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...