BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 2 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/szymon_ripgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4
Progress bar

Na rowerowym szlaku będzie amfiteatr - Dziennik Polski z dnia 21.08.2012

logo dziennik polski 21.08.2012
Na rowerowym szlaku będzie amfiteatr

REKREACJA. W czterech gminach zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Blisko Krakowa" powstanie 210 km ścieżek pieszo-rowerowych.

- Jazda rowerem to spore ryzyko. Kierowcy często nie traktują nas jak użytkowników dróg, tylko zawalidrogi - mówią małżonkowie Piotr i Jolanta Jeżykowie ze Skawiny. Codziennie po południu wybierają się na kilkunastokilometrową wyprawę. Odkąd ich córka Adrianna zaczęła studiować, rzadziej towarzyszy rodzicom, ale odkąd pamięta, mama i tata w każdą wolną chwilę wybierali się na rower.

Z ul. Słonecznej wyruszają ruchliwymi drogami, bo innych tu nie ma. Muszą dojechać do drogi krajowej nr 44 i dostać się do ul. Tynieckiej, którą jadą pod Opactwo w Tyńcu. Stamtąd wałami wiślanymi dostają się na Kolną w Krakowie, skąd po chwili odpoczynku wracają tą samą trasą. - Niestety nie da się jechać wałami Skawinki, bo są na niech ogromne wertepy, więc jeździmy po asfalcie - mówią rowerzyści. Nie wierzą, że powstanie rowerowy szlak. - Od wielu lat słyszymy o ścieżkach rowerowych. Tymczasem jest jak było - pan Piotr już się nie dziwi, że plany spełzły na niczym.

- Teraz mamy bardziej realne zamiary, bo do budowy ścieżek przystąpimy z gminami, współpracującymi w ramach Lokalnej Grupy Działania - zapowiada Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, która cztery lata temu stworzyła Stowarzyszenie LGD "Blisko Krakowa" z Czerni-chowem, Mogilanami i Świątni-kami Górnymi.

Wśród wspólnych inicjatyw znalazł się też projekt "Skarby Blisko Krakowa". - Jednym z jego elementów jest budowa szlaku rowerowo-pieszego. Trasę wyznaczono przez ciekawe miejsca pod względem krajobrazowym, przyrodniczym, historycznym i kulturowym, a także po istniejących trasach - informuje Daniel Wrzoszczyk, kierownik Biura LGD. Koszty budowy tras oszacowano na ponad 6,22 mln zł. LGD starała się o dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak nie otrzymała jej i znalazła się na 4. miejscu na liście rezerwowej. Liczy na dodatkowe fundusze na działania turystyczne lub pieniądze jakie zostaną z oszczędności z przetargów z przyznanych dotacji.

Wniosek opiewa na dofinansowanie 75 procent kosztów. Pozostałą kwotę stanowić będzie udział gmin. Każda wniesie kwotę proporcjonalną do zakresu prac na ich terenie.

Szlak będzie przebiegać na długości 210 km. W skawińskiej gminie poprowadzony będzie m.in. wałami wiślanymi od przeprawy promowej w Kopance do Tyńca, gdzie będzie łączyć się z trasami rowerowymi w Krakowie. Szlak świątnicki włączy się w krakowską trasę w rejonie Swoszowic.

Trasy zostaną przystosowane też do ruchu pieszego. Zostaną oznakowane i odpowiednio zagospodarowane. Powstanie przy nich siedem punktów postojowych i do rekreacji, m.in. w centrum Mogilan i Lesie Bronaczowa, który jest dwukrotnie większy od krakowskiego Lasku Wolskiego. W Świątnikach powstanie miejsce z amfiteatrem, gdzie będą odbywa się imprezy związane z turystyka pieszą i rowerowa. Niektóre szlaki będą mogły być wykorzystane do narciarstwa biegowego.

EWA TYRPA

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

więcej w Dzienniku Polskim

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...