BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 18 Czerwca 2021    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.slajd-pod-niveagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.kwiecien.s-1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Aktualności

Dziennik Polski z dnia 20.09.2012 - Pomysły na domy dla dzieci i przeprawy przez Wisłę

logo dziennik polski 03.03.2012
Pomysły na domy dla dzieci i przeprawy przez Wisłę.

BARBARA CIRYT

INICJATYWY. Modernizacja dróg, aktualizacja ewidencji gruntów, organizacja stref przemysłowych, propozycja budowy mostu i obwodnicy parku narodowego - to pomysły władz powiatu krakowskiego, zgłaszane do banku projektów tworzonego przez Urząd Marszałkowski.

Obecnie proponowane inwestycje to tylko pomysły, które mogą być zrealizowane do 2020 roku. Mają się wpisać w strategię rozwoju województwa małopolskiego. Starosta krakowski Józef Krzyworzeka zaznacza, że przedstawiane przez niego propozycje to wielomilionowe zadania, których powiat z pomocą gmin nie sfinansuje. Do tego niezbędne są dotacje zewnętrzne. Stąd zgłoszenie do wojewódzkiego banku pomysłów, by konkurowały z innymi projektami przy dzieleniu pieniędzy unijnych.

- Wiele z tych projektów to międzypowiatowe inicjatywy, ale mamy także projekty wewnątrzpowiatowe obejmujące kilka gmin - zaznacza Józef Krzyworzeka. Podczas spotkania starosty z wójtami i burmistrzami gmin powiatu krakowskiego oraz Jackiem Krupą, członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego omawiano powiatowe projekty.

- Województwo zostało podzielone na subregiony. Powiat krakowski tworzy taki subregion z miastem Kraków oraz powiatami: bocheńskim, myślenickim, proszowickim i wielickim - wymienia starosta i podkreśla, że projektem, który objął wszystkie te samorządy jest aktualizacja i cyfryzacja ewidencji gruntów. - Na ten projekt tylko w powiecie krakowskim potrzebujemy 30 mln zł - szacuje Krzyworzeka. Kolejnym projektem jest wspólny system transportowy, modernizacja dróg, które łączą powiaty z metropolią (zadanie na 240 mln zł w tym 60 mln zł w powiecie krakowskim). Ponadpowiatowy jest też pomysł budowy rodzinnych domów dziecka. W powiecie krakowskim mogłoby powstać 10 takich domów dla 80 dzieci. Z małymi podopiecznymi mogliby zamieszkać rodzice zastępczy, którzy deklarują wolę opieki nad dziećmi, ale nie mają warunków do ich przyjęcia. Indywidualnym pomysłem powiatu krakowskiego jest tworzenie dwóch stref gospodarczych za około 30 mln zł.

- Jedna z tych stref jest planowana w Czernichowie na 50 hektarach, druga w Januszowicach w gminie Słomniki na 5 hektarach należących do Skarbu państwa - mówi Krzyworzeka. Dodaje, że przy okazji strefy w Czernichowie, w ramach innego projektu, chciałby wybudować most na Wiśle. Wójt Czernichowa Szymon Łytek przyznaje, że jego gmina jest zainteresowani powstaniem mostu i strefy gospodarczej. - W tym projekcie powinna być ujęta stacja uzdatniania wody. Myślimy o niej niezależnie od strefy, ale gdyby taki obszar gospodarczy powstał, to tylko dzięki takiej stacji moglibyśmy zapewnić wodę nowym przedsiębiorstwom - zaznacza wójt Czernichowa.

Burmistrz Słomnik Paweł Knafel przychyla się do pomysłu tworzenia strefy w jego gminie. - Mam nadzieję, że dogodne miejsca przyciąganą inwestorów do naszej gminy - mówi.

Wielu szefów gmin jest zainteresowanych modernizacją dróg powiatowych.- Liczymy, że będą brane pod uwagę nie tylko te, które bezpośrednio łączące powiat z miastem, ale także prowadzone np. przez Radziszów czy Rzozów do zakopianki, czy drogi krajowej Kraków-Oświęcim - mówi Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny.

Obok dużego projektu drogowego związanego z modernizacją szlaków prowadzących promieniście do miasta, powiat myśli również o budowie drogi Jerzmanowice-Sułoszowa będącej m.in. obwodnicą Ojcowskiego Parku Narodowego oraz o budowie traktu Mogilany - Raciborsko przy współpracy z powiatami: wielickim i myślenickim. - Dla nas to dobra informacja, bo przy realizacji tego projektu byłby budowany odcinek obwodnicy Świątnik Górnych i wyprowadzony ruch z centrum miasta - mówi Witold Słomka burmistrz Świątnik Górnych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...