BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 5 Sierpnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.28072021_fbgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.kwiecien.s-1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Aktualności

Będzie obwodnica Rybnej. Wyprowadzi ciężkie pojazdy poza wioskę. Umowa na finansowanie już podpisana

Powstanie obwodnica Rybnej w gminie Czernichów. Inwestycja jest kosztowna, szacuje się, że pochłonie 26,5 mln zł. Ale co najważniejsze są na nią pieniądze - głównie rządowe, bo lwią część wydatków pokryje dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. W czwartek w południe umowę na finansowanie budowy drogi podpisał wojewoda Piotr Ćwik, dysponujący rządowymi funduszami w Małopolsce oraz Maciej Gędłek, wicewójt gminy Czernichów z kontrasygnatę p.o. skarbnika gminy Czernichów Lucyny Płanety. Asystowali przy tym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz starosta krakowski Wojciech Pałka, który z ramienia powiatu współfinansuje budowę obwodnicy.

Podczas podpisywania umowy zabrakło ciężko chorego wójta gminy Czernichów Szymona Łydka. Samorząd gminny reprezentował wicewójt Maciej Gędłek. - Tak kosztownej inwestycji jak obwodnica Rybnej nie było jeszcze w naszej gminie - mówi wicewójt Maciej Gędłek. Wylicza, ze szacunkowy koszt budowy to 26,5 mln zł z czego rządowa dotacja wynosi 18 mln 781 tys. zł. Ponadto po 3,9 mln zł wykładają gmina Czernichów i powiat krakowski. Pieniądze gminne częściowo zostały już wydane na koncepcję, podział gruntów i ich wykup, projekt.

Obwodnica będzie miała 3,2 km długości. Rozpocznie się przy drodze wojewódzkiej 780 Kraków-Oświęcim (w okolicy Kastelu Kajasówka), a zakończy przy - prowadzącym od gminy Krzeszowice - szlaku kruszywowym na odcinku Rybna-Czułów. Realizacja ma trwać trzy lata od 2020 do 2022 roku.

O budowę tej drogi mieszkańcy zabiegali wiele lat, inicjatorem był Jacek Podgórski, były radny z Rybnej i wieloletni przewodniczący Rady Gminy Czernichów. - Obecna droga powiatowa przez Rybną jest dla mieszkańców bardzo uciążliwa. Jeżdżą tędy samochody z kruszywem z kopalni znajdujących się w sąsiedniej gminie Krzeszowice. A szlaki w naszej miejscowości nie są dostosowane do ruchu ciężkich pojazdów - zaznacza Jacek Podgórski.

Wspomina, że mieszkańcy jego wioski przez lata rezygnowali z wielu zadań, które mogli wykonać z pieniędzy sołeckich, bo przeznaczali fundusze na przygotowanie budowy obejścia wioski. - Obwodnicę udało się wpisać do planu zagospodarowania gminy w 2004 roku. To był pierwszy realny krok do realizacji zadania. Osobiście jeździłem do wielu instytucji i wielu osób, żeby lobbować za tym przedsięwzięciem, prosić o pomoc w budowie i w jej finansowaniu, bo z pieniędzy samorządu wykonanie tej inwestycji nie byłoby możliwe - dodaje Podgórski.

Samorządowcy gminni zabiegali o odszkodowania dla właścicieli nieruchomości, które zostały zajęte pod budowę obwodnicy. Podkreślają, że na tej trasie nie ma terenów budowlanych, nie będzie wyburzeń i związanych z tym protestów.
Inwestorzy zaznaczają, że ten nowy odcinek drogi nie tylko wyprowadzi ruch ciężkich samochodów z Rybnej, ale usprawni także komunikację w Sance, Czułowie, Mnikowie, Kryspinowie.

- Obwodnica odciąży drogę powiatową przez Rybną. Dla powiatu krakowskiego to ważny odcinek, który przejmie transport kruszywa - podkreśla starosta krakowski Wojciech Pałka. Dodaje, że z tego powodu starostwo angażuje się nie tylko finansowo w tę inwestycje, ale także wspiera merytorycznie przygotowanie inwestycji. Po zakończeniu prac samorządowcy powiat chcą przejąć nowa drogę, a gminie w zamian dać obecny trakt prowadzący przez Rybną.

Samorządowcy dziękowali za duże wsparcie finansowe ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. - Budowa nowej drogi wymaga odwagi i determinacji - doceniał samorządowców minister. - Miliony polaków oczekują bezpiecznych dróg, dlatego naszym zadaniem jest je budować, a ten program Fundusz Dróg Samorządowych na to pozwala, bo to setki milionów złotych w każdym roku - mówi Adamczyk.

Wojewoda Piotr Ćwik przypomina, że dla tego zadania wydał już w 2017 roku decyzje ZRID - zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej. Obecnie przy zapewnieniu finansowania dla tej inwestycji gmina zapewnia rychłe przygotowanie przetargu, żeby wyłonić wykonawcę i za trzy lata oddać drogę do użytku.

więce na stronie Dziennik Polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...