BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 23 Września 2020    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Aktualności

Dziennik Polski z dnia 4.01.2012 - Oczyszczalnia ścieków w Przegini - bez norm?

logo dziennik polski Oczyszczalnia ścieków w Przegini - bez norm?
INWESTYCJE. W Czernichowie zamknięto starą oczyszczalnię ścieków "wodnik". Sąsiedzi wreszcie oddychają świeżym powietrzem.
EWA TYRPA

Teraz ścieki odprowadzane są do nowo wybudowanej oczyszczalni w Wołowicach. Z takiego rozwiązania zadowoleni są sąsiedzi zamkniętej oczyszczalni, która funkcjonowała od początku lat 90. ubiegłego wieku.

- Najgorzej było latem i najbardziej odczuwali to mieszkańcy domów położonych przy zabytkowym parku, z tyłu szkoły rolniczej. Ścieki odprowadzane z oczyszczalni rurą do rowu, w parku wpływały do potoku Młynówka - mówi Leszek Balwierz, którego zakład motoryzacyjny sąsiaduje z "wodnikiem". Podkreśla, że po zamknięciu go, wszyscy żyją w zupełnie innym świecie. Teraz tylko przeszkadza im widok starych urządzeń. - Zamierzamy je rozebrać w tym półroczu i zrekultywować teren - zapowiada Maciej Gędłek, wicewójt gminy Czernichów, która w tegorocznym budżecie na rewitalizację działki przeznaczyła 50 tysięcy złotych.

Uciążliwość oczyszczalni trudno opisać. Mieszkańcy dziwią się, że zbudowano ją w środku miejscowości. Jej usytuowanie kwestionował też m.in. sanepid, kontrolujący pobliski sklep spożywczy.

Czernichowianie domyślają się, że oczyszczalnia powstała na potrzeby Gminnej Spółdzielni, głównie dla funkcjonującej wtedy rozlewni piwa. Potem przyłączono do niej komunalną sieć. Formalnie miała zdolność oczyszczania 150 m sześc. ścieków na dobę, ale nasi rozmówcy uważają, że w małym stopniu oczyszczała nieczystości. Nietrafionym obiektem ekologicznym jest oczyszczalnia w Przegini Duchownej, przyjmująca ścieki z Czułówka, Przegini Duchownej i Rybnej. Została zmodernizowana w roku 2005. Od tego czasu sprawia spore kłopoty i wydatki. Sprawa niewłaściwej modernizacji, zleconej przez ówczesnego wójta, trafiła do sądu. Wielu radnych uważa, że oczyszczalnię należałoby zamknąć, ale gmina nie ma funduszy na inwestycje,ma natomiast koncepcję unowocześnienia obiektu.

W nowej oczyszczalni w Wołowicach urządzenia mają przepustowość 720 m sześc. na dobę i przyjmują ścieki ze skanalizowanych rejonów Czernichowa i Wołowic. Niebawem jej pojemność zwiększy się do 1200 m sześc. - Będzie przygotowana na oczyszczanie ścieków z Nowej Wsi Szlacheckiej, Dąbrowy Szlacheckiej oraz Zagacia. Na dwa ostatnie sołectwa gmina ma gotową dokumentację, a na kanalizowanie Nowej Wsi Szlacheckiej jest teraz opracowywana - informuje wicewójt. Gmina zamierza te miejscowości kanalizować od 2015 r.

Natomiast budowany obecnie 12-kilometrowy odcinek sieci w Czernichowie i Wołowicach oddany zostanie w tym miesiącu. Będzie można do niej podłączyć 170 gospodarstw. Po zakończeniu tego etapu, gmina będzie skanalizowana w połowie. Obszar, na który są gotowe lub opracowywane projekty, powiększy do dwóch trzecich skanalizowany obszar gminy.

Nie ma terminu budowy kanalizacji w rejonie zlewni w Rusocicach, gdzie w pierwszej kolejności musi powstać oczyszczalnia ścieków.

Na rozbudowę oczyszczalni w Wołowicach oraz kanalizowanie Czernichowa i Wołowic, z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego gmina pozyskała dotację, pokrywającą połowę kosztów inwestycji, wynoszących ponad 9,9 mln zł.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...