BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 26 Lipca 2021    |    Imieniny obchodzą: Anna, Grażyna, Mirosława
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.maj.slajd-pod-niveagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.kwiecien.s-1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.korona.slajd-koronagk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Aktualności

Dziennik polski z dnia 2.01.2013 - Nie każdy uczeń ma swój samochód...

logo dziennik polski Nie każdy uczeń ma swój samochód...
INTERWENCJA. Rybna pozbawiona jest komunikacji ze stolicą gminy. Traci na tym też powiat, bo młodzi rezygnują z nauki w szkole rolniczej w Czernichowie.
EWA TYRPA

- Nie wszyscy mają samochody. Żeby dostać się busem na przykład do Urzędu Gminy w Czernichowie, muszą tracić czas i jechać okrężną drogą: najpierw dojechać do Przegini Duchownej i stamtąd do Czernichowa. Ludzie jeżdżą też przez Liszki - żali się Barbara Łącka, sołtys Rybnej, od dawna interweniująca w sprawie przywrócenia chociaż kilku kursów.

W Rybnej linię busów zlikwidowano dwa lata temu. Okazała się nierentowna i prywatna firma przewozowa wycofała się z jej prowadzenia.
Daleko do poczty

We wsi, która liczy dwa i pół tysiąca mieszkańców, także nie funkcjonuje już Urząd Pocztowy, więc ludzie chcąc np. nadać paczkę, muszą jeździć do Czernichowa, gdzie znajduje się najbliższa placówka poztowa. Listonosz pod nieobecność domowników zostawia w ich skrzynkach awiza; mieszkańcy mają kłopot z odbiorem przesyłek z Czernichowa.

Kilka miesięcy temu sprawą komunikacji obiecał zająć się starosta Józef Krzyworzeka. Powiat jest organem założycielskim czernichowskiego Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

- Mieliśmy zamiar starać się o dotację od wojewody na pokrycie utrzymania linii busów, które woziłyby z tego rejonu naszych uczniów. Jednak gdy dowiedzieliśmy się, że stamtąd dojeżdża tylko pięciu, zrezygnowaliśmy z tych planów - tłumaczy Urszula Stochel, wicestarosta krakowska. Tymczasem okazało się, że nieopatrznie przekazano jej błędną informację. - W rzeczywistości do szkoły dojeżdża stamtąd piętnastu uczniów, a gdyby było bezpośrednie połączenie, to byłoby ich znacznie więcej - Grzegorz Bylica, dyrektor Zespołu Szkół RCKU jest o tym przekonany.
Szkoły tracą uczniów

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził ankietę w gimnazjach z tego rejonu, m.in. w Rybnej, Sance i Zalasiu (gm. Krzeszowice). Chęć nauki w Czernichowie wyraziło 104 gimnazjalistów pod warunkiem, że mieliby bezpośrednie połączenie z Czerni-chowem. - Tracimy więc wielu uczniów. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby tylko jedna trzecia z nich trafiła do naszej szkoły - mówi dyrektor Bylica. Rodzice mogliby umieścić uczniów w szkolnym internacie, ale nie wszystkich mimo odpłatności tylko za wyżywienie, jest na to stać.

Przez brak dobrej komunikacji szkoła w Czernichowie traci też uczniów z Alwerni i Brodeł. Przedtem dojeżdżali do Przegini Duchownej i tam przesiadali się na busa jadącego z Rybnej do Czernichowa. Teraz muszą dojeżdżać aż do Liszek i stamtąd do szkoły.

- Podobna sytuacja panuje w skawińskim Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych, gdzie - ze względu na brak połączenia - przestali dojeżdżać uczniowie z Mogilan - dodaje wicestarosta Urszula Stochel. Zapewnia, że jeszcze w tym tygodniu zajmie się sprawą uruchomienia komunikacji z Rybnej do Czernichowa.
Razem taniej

Zainteresowany jest tym także Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów, która do komunikacji publicznej - MPK w Krakowie - dopłaca rocznie ponad 1,5 mln zł. Nie stać jej na dofinansowywanie pustych przewozów. - W rozliczeniu okazuje się, że dla kilku osób taniej byłoby wynająć taksówkę - dodaje wójt Łytek. Będzie rozmawiał ze starostą o udostępnieniu szkolnego busa (gdyby powiat dostał na niego dotację) także mieszkańcom. Wtedy dofinansowanie z budżetów obu jednostek samorządowych byłoby mniejsze. - Będziemy rozmawiać o kilku kursach rano i popołudniu - obiecuje wójt.
Zdaniem dyrektora Grzegorza Bylicy komunikację można byłoby uruchomić z udziałem gminy Krzeszowice. Jednak tamtejszy samorząd nie dotuje takich działań. Kursują tam prywatne busy.

Ponadto w interesie krzeszowickiej gminy nie leży wysyłanie uczniów poza nią. Wprawdzie dwie ponadgimnazjalne szkoły: Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, prowadzi powiat i subwencja z nich wpływa do powiatowego budżetu, jednak nauka w miejscowych placówkach przekłada się na dochody do gminnej kasy, m.in. w postaci opłat za wodę czy odpady.
NIERENTOWNE KURSY

Rozmawialiśmy z wieloma właścicielami firm przewozowych. Żaden nie chce nawet pilotażowo jeździć na tej trasie. Wcześniej przewoźnik w 12-osobowym busie woził kilku pracowników Urzędu Gminy i Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych. To dla niego było nierentowne - mówi Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...