BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 13 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z dnia 19.01.2013 - Ratują stary ołtarz. Rybniańskie złoto powoli odzyskuje blask

logo dziennik polski Ratują stary ołtarz. Rybniańskie złoto powoli odzyskuje blask
INICJATYWA. Spadające fragmenty rzeźb mogły uszkodzić księży i ministrantów Nowe złocenia, uzupełnione postaci, odczyszczone szaty. Ołtarz w kościele św. Kazimierza w Rybnej nabiera blasku. Zakończył się pierwszy etap jego konserwacji. To dzięki ofiarności parafian i zaangażowaniu niektórych w zdobycie dotacji.

Dziś mieszkańcy Rybnej mogą oglądać błyszczące detale ołtarza, ale kilka miesięcy temu drżeli o stan świątyni. - W czasie mszy odpadały fragmenty rzeźb, niektórzy obawiali się, że spadną na głowę kapłanom lub ministrantom - mówi Żaneta Bugajska-Moskal, mieszkanka Czułówka, tutejsza parafianka. To ona oraz Józef Suchanik, prezes Stowarzyszenia "Wokół Rybnej" współpracujący z proboszczem ks. Andrzejem Wąchałą mają spore zasługi w dążeniu do odnowy świątyni.

Ołtarz główny był mocno popękany, miał mnóstwo złamań, zgnieceń, dziur. Drewno dewastowały owady, zmiany temperatur i wilgoć. W podobnym stanie były zabytkowe rzeźby. Miały ubytki złoceń i polichromii. Przesuwanie ołtarza sprawiło, że połączenia stolarskie zostały rozluźnione. Pierwotny wygląd ołtarza zniekształcił się też po wielokrotnych przemalowaniach farbami olejnymi.

O remont i konserwację zabytków proboszcz i parafianie zabiegali od dawna. Przed 10 laty udało się odnowić dwa boczne ołtarze. Potem zabrakło pieniędzy. - Prace są bardzo drogie, bo konserwatorzy, którzy doglądają renowacji nie zgadzają się na żadne zamienniki. Złocenia trzeba robić złotem, w niektórych miejscach białym - mówi pani Żaneta.

Teraz udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Dostaliśmy 100 tys. zł na renowację, ale to dopiero jedna trzecia potrzeb związanych z odnową głównego ołtarza. Już składamy wnioski o kolejne 200 tys. zł - mówi Józef Suchanik.

Odnowiono figury i te części ołtarza, które można było rozmontować. A przy demontażu i transporcie swoje zasługi ma parafianin Zbigniew Florczyk. Zaś Józef Malik wykonał tablicę informacyjną. Po renowacji nie tylko figury odzyskały swój blask, ale udało się też zidentyfikować najstarsze figury określane jako postaci anonimowych biskupów. Teraz wiadomo, że to św. Stanisław i św. Wojciech. Nowy blask zyskały figury św. Kazimierza i św. Stanisława, świętych Pawła i Piotra oraz aniołów. Wyremontowano elementy ozdobne.

- Na konserwacje czeka teraz obraz Matki Boskiej Rybniańskiej z metalową koszulką, obraz Stygmatyzacja św. Franciszka. Poza tym do odnowy są ołtarze boczne, jedne z nich jest już wsparty na kijach, żeby się nie przewrócił - mówi pani Żaneta. Ma nadzieję, że po tej odnowie mieszkańcy będą mogli chwalić się regionalnym dziedzictwem kultury i umieścić Rybną w informatorach turystycznych.
KOŚCIÓŁ W RYBNEJ - DATY I FAKTY

Historia. Obecny kościół w Rybnej powstał w latach 1821-32 w stylu józefińskim. Wybudowano go w miejscu wcześniejszej świątyni powstałej w 1440 r. Parafia należała do wielkiego majątku klasztoru w Tyńcu. W obecnej znajdują się barokowe ołtarze. Główny pochodzi z XVIII w, a boczne wybudowano przed 1674 r. Patronem parafii jest św. Kazimierz i to jego wizerunek w stroju polskim znajduje się na górze głównego ołtarza. Namalował go znany krakowski malarz Michał Stachowicza (autor słynnego dzieła "Przysięga Kościuszki na Rynku krakowskim"). W rybniańskiej świątyni cenne są też ambona i kamienna chrzcielnica z przełomu XV i XVI w. Wśród ciekawych dzieł sztuki należy wymienić malowaną na blasze drogę krzyżową. Podobny zabytek jest w kościele Matki Bożej Stella Maris w Świnoujściu i tamten co roku przyciąga rzesze turystów.

Parafia. Obecnie do parafii należy trzy miejscowości. Rybna (licząca około 2000 mieszkańców); Przeginia Duchowna (1540 mieszkańców), w której znajduje się kaplica św. Józefa; Czułówek (380 mieszkańców), w którym...
Parafia. Obecnie do parafii należy trzy miejscowości. Rybna (licząca około 2000 mieszkańców); Przeginia Duchowna (1540 mieszkańców), w której znajduje się kaplica św. Józefa; Czułówek (380 mieszkańców), w którym również jest kaplica należąca do parafii .

Barbara Ciryt

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...