BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 23 Września 2020    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy_gospodarka-odpadamigk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Aktualności

Dziennik Polski z dnia 5.03.2013 - Zdradziecka droga pełna nieporozumień

ZAGACIE. Chodnik przy drodze powiatowej już miał powstać. Gmina Czernichów na swój wkład zdobyła dotację unijną, a powiat krakowski chce ją dzielić między oba samorządy. Powstał spór.
BARBARA CIRYT

Mieszkańcy Zagacia drogę powiatową przez swoją wioskę nazywają zdradziecką. Czują się niebezpiecznie, bo na prostym odcinku ze spadkiem, kierowcy rozwijają dużą prędkość, łatwo o potrącenie pieszych.

- Nie ma pobocza, krawężnika, na jezdni nie ma białych linii. Nie wiadomo, czego kierowca ma się trzymać, więc są wypadki - wskazują mieszkańcy ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zagacia. Doprosili się znaków informujących o wypadkach, ale upominają się o chodnik.

Władze Czernichowa zgłosiły do powiatu gotowość współfinansowania budowy chodnika przy tym szlaku. Zadanie oszacowano na 920 tys. zł. Były uzgodnienia, że gmina pokryje 60 procent kosztów, a powiat 40.

- Nie mieliśmy pieniędzy na budowę chodnika, dlatego na wkład własny zdobyliśmy około 370 tys. zł dotacji unijnej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania - mówi wójt Czernichowa Szymon Łytek. Wówczas czekał na podpisanie porozumienia z powiatem. - Gdy przyszło, byłem zdezorientowany. Powiat potraktował dotację jako swój wkład, nie nasz, a od nas oczekiwał kwoty oderwanej od ustaleń, proporcji i rzeczywistości - dziwi się wójt.

Uznał to za pomyłkę i wysłał pracownika do powiatu, by tam poprawiono błędy. Wówczas okazało się, że pieniądze unijne powiat uznał za wkład obu samorządów. Wójt Szymon Łytek nie godzi się na to. Tym bardziej, że w tym czasie podobne zadanie na drodze powiatowej w Rzeszotarach planowała gmina Świątniki Górne i także wystarała się o dotację unijną. - Mamy tę dotację zakwalifikowaną, jako wkład gminny - mówi Witold Słomka, burmistrz Świątnik Górnych. Porozumienie podpisał i nie zamierza tego zmieniać.

Wójt Czernichowa mówi, że jego gmina też nie ma zamiaru zdobywać dotacji unijnych w imieniu powiatu i na jego zadania. Pojechał do Krakowa i rozmawiał o tym z członkiem Zarządu Powiatu Adamem Wójcikiem, odpowiedzialnym między innymi za drogi.

- Uzgodniliśmy, że Zarząd Powiatu zastanowi się, jak rozwiązać problem i dostanę informację. Po kilku dniach zadzwonił do mnie Adam Wójcik. Powiedział, że powiat nie ma pieniędzy. Proponował, żebyśmy napisali rezygnację ze współfinansowania budowy chodników w dwóch innych naszych wioskach. Wtedy powiat przeznaczy na chodnik w Zagaciu pieniądze rezerwowane na tamte zadania. Na tym nie koniec, bo druga propozycja była jeszcze dziwniejsza: żebym wnioskował do powiatu o potraktowanie Świątnik Górnych w taki sam sposób, jak naszą gminę, po to, by ujednolicić zasady. To kuriozum - komentuje wójt.

Adam Wójcik z Zarządu Powiatu twierdzi, że o wnioskowaniu gminy Czernichów w sprawie inwestycji w Świątnikach Górnych nic nie mówił. - Natomiast dotacje unijne traktujemy, jako dodatkowe pieniądze. Powinniśmy najpierw odliczyć je z ogólnego kosztu inwestycji, a potem uzgadniać współfinansowanie gmin i powiatu - mówi Wójcik. Zaznacza też, że wszystkie gminy powinny obowiązywać takie zasady. Dodaje, że teraz dla ujednolicenia sytuacji Zarząd zastanowi się nad dołożeniem pieniędzy do chodnika w Zagaciu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo dziennik polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...