BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 4 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/szymon_ripgk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5
Progress bar

Dziennik Polski z dnia 7.03.2013 - Marszałek obiecuje uproszczenie procedur

DOTACJE. Beneficjenci unijnych programów z funduszy Lokalnych Grup Działania narzekają na długie procedury. Niektórzy wycofują złożone wnioski.

EWA TYRPA

W powiecie krakowskim funkcjonują cztery Lokalne Grupy Działania. Każda dysponuje pieniędzmi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 r.

Zostały one przyznane proporcjonalnie do liczby mieszkańców z obszarów Grup, mających na celu pomoc organizacjom pozarządowym, firmom, rolnikom i gminom w działaniach na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w czterech obszarach: "Małe projekty" (dotacja do 25 tys. zł), "Odnowa i rozwój wsi" (do 500 tys. zł), "Tworzenie i rozwój przedsiębiorstw" (100-500 tys. zł), "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" (do 100 tys. zł).

Początkowo zainteresowanie nimi nie było duże. Teraz pieniędzy nie wystarcza dla wszystkich chętnych. Jednak mają oni spore kłopoty finansowe. - Muszą najpierw wyłożyć swoje pieniądze na całe zadanie, a dopiero po rozliczeniu go przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, otrzymują refundację - wyjaśnia Daniel Wrzoszczyk, kierownik biura LGD "Blisko Krakowa", zrzeszającej gminy: Czernichów, Mogilany, Skawinę, Świątniki Górne.

Zdarzają się przypadki rezygnacji ze składania wniosku na etapie weryfikacji. - Rolnik miał ciekawy pomysł szkoleń z zakresu upraw ekologicznych. Gdy kilka razy został wezwany do uzupełnienia wniosku, zniechęcił się i zrezygnował z niego - mówi Dorota Buczek, LGD "Jurajska Kraina", do której należą: Iwanowice, Skała, Słomniki, Sułoszowa.

Trzecia LGD "Korona Północnego Krakowa" obejmuje: Igołomię-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzycę, Liszki, Michałowice, Wielką Wieś, Zabierzów, Zielonki. Czwarta "Zdrój", działa w gm. Krzeszowice.

W Świątnikach na spotkaniu Rady Miejskiej z marszałkiem Markiem Sową, Daniel Wrzoszczyk dopytywał o uproszczenie procedur refundacji w kolejnym programowaniu. Zaznaczał, że ostatnio czas zwrotu pieniędzy bardzo się skrócił, średnio do pięciu miesięcy. Wcześniej trwał nawet rok. Doświadczyło tego np. Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu w Woli Radziszowskiej (gm. Skawina), gdzie z dotacji wyremontowano świetlicę.

- Jestem zwolennikiem decentralizacji i uproszczenia procedur. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby Grupy były odpowiedzialne za przyznawanie funduszy i ich rozliczanie. To na pewno skróciłoby czas weryfikacji i usprawniło system - uważa marszałek. Jest przekonany, że do podjęcia takiej decyzji przekona ministra rolnictwa, który jest władny do wprowadzenia zmian organu rozliczającego.

Marszalek potwierdza zbyt długi czas rozliczania weryfikacji wniosków. Przyjmują je pracownicy biur LGD. Potem zawożą do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie po sprawdzeniu przez urzędników muszą udać się beneficjenci, żeby podpisać umowy. - Do wniosku o 20 tys. złotych wymagane są takie same dokumenty jak do wielomilionowej dotacji. Trzeba to koniecznie zmienić, bo miały one pobudzić społeczną aktywność, a nie zniechęcać do niej wydłużonymi formalnościami - kwituje Marek Sowa.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo dziennik polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...