BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 12 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z dnia 03.04.2013 - Powiatowe drogi będą solidnie naprawione

INWESTYCJE. W tym roku powiat krakowski, zarządzający prawie 700 km dróg, przeznaczy dodatkowo na ich remonty ponad 4,5 milionów złotych - Pieniądze zostaną przeznaczone na najpilniejsze prace na drogach. Będą to środki spoza programu "Inicjatywy Samorządowe" - mówi Józef Krzyworzeka, starosta krakowski.

 

Przypomnijmy, że w ramach tego programu gminy ponoszą połowę kosztów w przypadku naprawy dróg i pokrywają 60 procent wydatków na budowę chodników.

- Dodatkowe fundusze będą pochodzić z dwóch źródeł. 800 tysięcy złotych to część nadwyżki finansowej z zeszłego roku. Na brakującą kwotę zaciągnięty zostanie kredyt - informuje odpowiedzialny za drogi Adam Wójcik, członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, który taką propozycję przedstawi na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu. Raczej nie należy się spodziewać protestu ze strony radnych, którzy od dawna są zainteresowani zwiększeniem funduszy na drogowe inwestycje.

Drogowcy przeanalizowali potrzeby, dokonali przeglądu wszystkich dróg i koszt prac ocenili na przynajmniej 8 mln zł. Jednak tyle powiat nie może wygospodarować. - Będą wykonane najpilniejsze prace, łatanie dziur. Zdajemy sobie sprawę, że zaklejanie ich metodą na zimno, co wykonuje się teraz, jest krótkotrwałe i bez sensu. Lepiej dołożyć do solidnego wypełniania dziur lub w przypadku bardzo zniszczonej drogi na nową nawierzchnię - dodaje Adam Wójcik.

Powiat zamierza część pieniędzy wydać na zadania odwodnieniowe, m.in. na ścinanie podwyższonych poboczy, z których spływająca woda niszczy drogę. w planach znalazło się także odtwarzanie i umacnianie rowów.

Marian Paszcza, dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego w Krakowie podkreśla, że z tych pieniędzy nie będą budowane chodniki, o które gminy bardzo zabiegają. - Musimy wybierać potrzebniejsze zadania. Drogi stanowią połączenie kilku miejscowości, a nawet gmin. Nawierzchnia, jaką poruszają się kierowcy jest moim zdaniem ważniejsza, niż chodnik służący jednej wiosce, często zaledwie kilku osobom dziennie. Ostatnio budujemy kilometry chodników, a coraz więcej rodziców samochodami wozi do szkół swoje dzieci - przekonuje dyrektor Paszcza. Podkreśla, że nie jest przeciwnikiem budowy chodników, ale priorytetem powinny być drogi.

W tym roku w ramach programu "Inicjatywy Samorządowe" gminy zgłosiły zadania na ponad 14 mln zł. Dominują prace związane z ciągami pieszymi: budową chodników lub poboczy bądź wykonaniem na nie projektu. Np. gmina Czernichów oczekuje takich inwestycji za 1,4 mln zł, Kocmyrzów-Luborzyca za prawie 872,7 tys. zł, Świątniki Górne - ponad 1,37 mln zł, Wielka Wieś - 500 tys. zł.

Marian Paszcza uważa też, że o połowę należałoby ograniczyć wydatki na zimowe utrzymanie dróg. Gdyby były one utrzymane w niższym standardzie, a kierowcy jeździli wolniej, to pieniądze na zimę można byłoby przeznaczyć na modernizację dróg. W tym sezonie, trwającym od października 2012 r. do końca marca br., na zimowe utrzymanie powiat wyasygnował prawie 4,5 mln zł. Przedłużająca się zima może podwyższyć te koszty.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo dziennik polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...