BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 13 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z dnia 8.04.2013 - Oferują nowe trendy, by zwabić gimnazjalistów

EDUKACJA. Hodowcy koni, technik weterynarii, hotelarstwa, elektronik, elektryk, kucharz, fryzjer - to tylko niektóre zawody, jakie można zdobyć w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie krakowskim.

logo dziennik polski Ewa Tyrpa

- W ostatnich latach gimnazjaliści coraz częściej zamiast wykształcenia ogólnokształcącego wybierają kierunki zawodowe, po których mają większe szanse na znalezienie pracy - mówi Anna Stec, dyrektorka Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

Szkoły ponadgimnazjalne starają się odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy i tworzą nowe kierunki. Np. w Zespole Szkół w Czernichowie są oblegane technika hodowcy koni, weterynaryjne i hotelarskie. Te ostatnie są też m.in. w Giebułtowie, Skawinie i Skale, gdzie funkcjonuje też klasa mundurowa.

Uczniowie poznają najnowsze trendy w różnych dziedzinach kształcenia. - Ciężkie loki, upięcia to moda w tym sezonie - informuje Anna Krupa , ucząca się fryzjerstwa w klasie wielozawodowej w Skawinie. Na pokazie dla gimnazjalistów w ręce jej koleżanek oddali się też nauczyciele. Agnieszka Szyczewska jest bardzo zadowolona z fryzury z lokami, a Andrzej Spyrka ze ścięcia włosów na krótko. Wielozawodowe klasy powstały też m.in. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie (gm. Wielka Wieś). Uczniowie na miejscu zdobywają teoretyczną wiedzę, a warsztat szlifują na praktykach w różnych zakładach w zależności od zawodu jakiego się uczą, np. blacharza czy kelnera.

- To dobre rozwiązanie, bo absolwenci są przygotowani przynajmniej w podstawowym stopniu i przedsiębiorcy tracą mniej czasu na szkolenie ich na stanowiskach pracy - komentuje Andrzej Tutajewski, prezes Podkrakowskiej Izby Gospodarczej z siedzibą w Skawinie.

W skawińskim zespole uczniowie z klas elektronicznych, elektrycznych i informatycznych przygotowują systemy według najnowszych technologii. Kamil Stępkowski i Konrad Wójcikiewicz podczas dni otwartych szkoły opisywali działanie energooszczędnej rtęciowej lampy ulicznej, wykonanej pod okiem nauczyciela Roberta Gorczycy. - Najpierw świeci się na różowo, a po chwili na biało - tłumaczą. Patryk Skorus prezentuje skonstruowany przez uczniów domofon, a Kamil Banaś silnik stosowany w pralkach. Młodzi informatycy pod opieką Piotra Okarmusa wykonali domowy system baterii słonecznych.

Powiat krakowski prowadzi siedem szkół ponadgimnazjalnych: w Skawinie są: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych oraz Liceum Ogólnokształcące, w Krzeszowicach: Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, w Skale Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, w Giebułtowie (gm. Wielka Wieś) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, w Czernichowie Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ponadto Licea Ogólnokształcące prowadzą: parafia Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, Centrum Edukacji "Radosna Nowina 2000" w Piekarach (gm. Liszki) oraz gminy Słomniki i Świątniki Górne.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...