BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 9 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z 15.05.2013 - Będzie koncepcja przeciw powodzi, będą też pieniądze

EWA TYRPA

BEZPIECZEŃSTWO POWODZIOWE. W przyszłym roku w jesieni będzie wiadomo, co należy zrobić, żeby w całej aglomeracji krakowskiej rzeki nie wylewały i nie zatapiały domów i pól.

- Opracowanie, które przygotuje firma wyłoniona niebawem z przetargu, obejmie wszystkie zlewnie dopływów Wisły, przepływających przez całą aglomerację krakowską - mówi Józef Krzyworzeka, starosta krakowski.

Powiat jest jednym z inicjatorów stworzenia takiego dokumentu, powstającego w ramach rządowego programu ochrony górnej Wisły, koordynowanego przez wojewodę małopolskiego. Ma on zostać zrealizowany do roku 2030.

Pierwsze opracowanie powstało zanim rząd uchwalił ten program, zaraz po powodzi sprzed trzech lat, z udziałem finansowym powiatu, gmin Czernichów i Liszki oraz Małopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. - Ta koncepcja rozwiązań na małych potokach przepływających przez nasze gminy, została ujęta w programie ochrony górnej Wisły - informuje Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów, gdzie opracowaniem objęto potoki Rudno i Stracha, a w gminie Liszki potok Sanka. Obie gminy najbardziej zainteresowana są zabezpieczeniem Wisły, niejednokrotnie zagrażającej przerwaniem wałów. - Wojewoda zapowiedział, że inwestycje na wałach będą realizowane po zabezpieczeniu przeciwpowodziowym wszystkich dopływów - dodaje wójt Łytek. Samorządy mogły przygotować taką koncepcję, bo potoki płyną na krótkich odcinkach w granicach gmin. Jednak potrafią dotkliwie wylać, np. w 2010 r. niewielki potok Stracha zalał Jeziorzany. Mieszkańcy wtedy obawiali się przerwania wiślanych wałów, a zagrożenie przyszło z niepozornego potoku.

Przypomnijmy, że drugi pilotażowy program, mający znacznie większy zasięg, powstał niedawno dla zlewni Skawinki na całej jej 33-kilometrowej długości. - To opracowanie w kilku wariantach pokazuje, jak należy zabezpieczyć przed wylaniem rzekę od źródła do jej ujścia do Wisły oraz wszystkie jej dopływy - przypomina pilotujący ten program Piotr Zymon, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Taki sam program jak dla Skawinki, będzie opracowany dla cieków w aglomeracji krakowskiej. Obejmie wszystkie rzeki z dopływami, także od źródła, na prawie 450 kilometrach do ujścia do Wisły, (z jej wyłączeniem). Oprócz Skawinki do Wisły wpływają: Rudawa, Białucha-Prądnik, Dłubnia, Wilga, Serafa, potoki Kościelnicki i Podłężanka.

Porozumienie już podpisali, bądź niedługo podpiszą włodarze wszystkich gmin, gdzie znajdują się cieki tworzące zlewnię Wisły: miasta Krakowa, reprezentanci samorządu województwa małopolskiego i jednostek odpowiedzialnych za rzeki i wodne urządzenia, Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach.

- Koncepcja z wariantami różnych rozwiązań, na przykład podniesienia czy budowy wałów, zbiorników retencyjnych, przebudowy mostów, będzie gotowa w listopadzie przyszłego roku. Otrzymamy też wszystkie dane o liczbie zagrożonej ludności, kosztach ochrony mienia, także obiektów zabytkowych - zapowiada dyrektor Zymon.
W budżecie wojewody w ramach rządowego programu ochrony górnej Wisły, jest na to przeznaczone 2,9 mln zł.

Koncepcje z analizami różnych zachowań wody w poszczególnych etapach fal, pozwolą na opracowanie projektów na konkretne przedsięwzięcia. - Mając gotowe opracowanie, będziemy pierwsi w kolejce do starania w nowych programach się o unijne dotacje - podkreśla starosta Józef Krzyworzeka.
CHCĄ POKONAĆ WODĘ

Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Mogilany, Michałowice, Skała, Sułoszowa, Świątniki Górne, Skawina, Wielka Wieś, Zielonki Zabierzów (powiat krakowski), gm.: Biskupice, Gdów, Niepołomice, Wieliczka (pow. wielicki), Gołcza (pow. miechowski), Trzyciąż (pow. olkuski)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. logo dziennik polski

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...