BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ EPUAP ceidg
dom Facebook Kontakt

 

1_0
2_0
3_0
4_0
6_0
7_0

Dzisiaj jest: 13 Lipca 2020    |    Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdyekomobilność-strategia-rozwojugk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.slajdy-dofinansowaniegk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.inne.rowerowy-czernichowgk-is-95.jpglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.PSR2020_grafika_01gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/info_25052020_1gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/baneryreklamowe.koronowirus_03gk-is-95.pnglink
https://gmina.czernichow.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/a_grafiki.UPSZLWGCgk-is-95.pnglink
0 1 2 3 4 5 6
Progress bar

Dziennik Polski z 17.05.2013 - Rodzice wybierają gminne przedszkola, bo są tańsze

logo dziennik polski EWA TYRPA

EDUKACJA. W placówkach gminnych brakuje miejsc dla dzieci trzy- i czteroletnich. Miało być ich więcej po obowiązkowym posłaniu do szkół sześciolatków. Jednak rodzice wolą pozostawić je w przedszkolach.

Prawie 200 dzieci nie zostało przyjętych do publicznych przedszkoli w największej w powiecie krakowskim gminie Skawina. W pięciu przedszkolach w mieście oraz sześciu wiejskich, miejsc starczyło dla około 1100 maluchów. Rekrutację zakończyło też Przedszkole Katolickie z oddziałami dla stu dzieci. W Skawinie są jeszcze trzy niepubliczne przedszkola, w których są miejsca dla około 120 maluchów.

Gminy mają obowiązek przyjąć do przedszkoli dzieci pięcio- i sześcioletnie, dlatego rodzice młodszych spotkali się z odmową. - To roczniki z niewielkiego wyżu. Potem liczba urodzeń spadła i za trzy-cztery lata nie powinno zabraknąć miejsc dla dzieci - podkreśla Paweł Kolasa, wiceburmistrz Skawiny, gdzie w 2009 r. urodziło się 514 dzieci, a w zeszłym roku - 437. - Przeglądamy teraz przedszkolne placówki i szukamy możliwości przyjęcia dzieci z list rezerwowych - dodaje wiceburmistrz.

Plany związane z tworzeniem miejsc w przedszkolach popsuły gminom rządowe zapowiedzi o obowiązku edukacyjnym w szkołach dzieci sześcioletnich. W wyniku protestów rodziców, reforma została wstrzymana i w szkołach uczy się niewiele dzieci w tym wieku. Samorządowcy planowali wtedy przyjęcie do przedszkoli większej liczby cztero- i trzylatków.

Pod tym kątem zorganizowano miejsca dla starszych dzieci w gminie Zabierzów. - Wszystkie pięcio- i sześciolatki uczęszczają do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Dlatego w przedszkolach zwolniły się miejsca dla młodszych - informuje Janina Wilkosz, dyrektorka Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół. Jednak całkowicie nie zaspokoiło to potrzeb. W samorządowych placówkach nieprzyjęto 50 dzieci trzy- i czteroletnich. Ale jak zapewnia Wojciech Burmistrz, wicewójt gminy, są dla nich miejsca w 11 przedszkolach niepublicznych. Prowadzący je, widząc, że rodzice wybierają placówki samorządowe ze względu na niższe opłaty, zaczęły obniżać czesne.

Do przedszkoli publicznych w gminie Zielonki, gdzie jest 375 miejsc, nie dostało się 64 dzieci. - Gmina rozwija się pod względem urbanistycznym, niż demograficzny nas nie dotyka, a wręcz przeciwnie, brakuje miejsc dla wszystkich chętnych. A są wśród nich są rodzice z sąsiednich gmin. Obserwujemy to zjawisko też w szkołach - mówi wójt Bogusław Król, ale dodaje, że w gminie funkcjonują też prywatne przedszkola, które w stu procentach zapewnią przyjęcie dzieci.

Także w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, wszystkie dzieci sześcioletnie uczęszczają do "zerówek" w oddziałach przedszkolnych powstałych w szkołach podstawowych.

- Dzięki temu zwolniły się miejsca dla dzieci młodszych, ale i tak nie przyjęto trzech maluchów w Igołomi i osiemnaścioro w Wawrzeńczycach - informuje Henryk Jończyk, wicewójt gminy.

Władze biorą pod uwagę zaadaptowanie na dodatkowy oddział wolnych pomieszczeń w wawrzeńczyckiej placówce. Zostały one po likwidacji kuchennego zaplecza. Obecnie posiłki dowozi dzieciom firma cateringowa.
Do trzech gminnych przedszkoli w gminie Czernichów nie dostało się 93 dzieci. Są w nich oddziały ze 190 miejscami dla dzieci w wieku 3-5 lat. Jak dowiedzieliśmy się od Janusza Sendereckiego, dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, sześciolatki uczęszczają do oddziałów przedszkolnych utworzonych we wszystkich szkołach podstawowych. W Czernichowie funkcjonuje jedno prywatne przedszkole. Został zgłoszony zamiar utworzenia drugiego w Rybnej. Część nieprzyjętych dzieci może do nich trafić.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...