BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook
Dzisiaj jest: 22 Października 2020    |    Imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Artykuły

Dom Weselny „Krzemieniec” gościł polskie kolędy i ukraińskie szczedrivki

W dniu 1 lutego 2013 roku w Domu Weselnym „Krzemieniec” odbył się wieczór polskich kolęd i ukraińskich szczedrivek. Okazało się, że śpiew zawsze łączy wszystkich bez względu na język ojczysty, kraj pochodzenia i tradycję świętowania Bożego Narodzenia: katolicką lub prawosławną. O tym kolędowaniu opowiadają Ewa Kapusta i Danuta Zgarda.

Ewa Kapusta tak wspomina wołowicki wieczór kolęd:

„Piątkowy wieczór 1 lutego 2013 roku w „Krzemieńcu” w Wołowicach był niezwykły i rozśpiewany. Przybyli na zorganizowane przez właścicieli Domu Weselnego spotkanie wykonawcy i goście mieli niepowtarzalną okazję posłuchania pieśni bożonarodzeniowych z dwóch różnych tradycji, a także zaśpiewania niektórych z nich. Koncert składał się bowiem z trzech części. Na początku wystąpił duet w składzie: Joanna Belzyt i Danuta Zgarda, który wykonał piękne ukraińskie kolędy oraz szczedrivki (ukraińskie kolędy ludowe, śpiewane w szczedryj weczir, czyli noc sylwestrową), snując jednocześnie ciekawą opowieść na temat związanych z nimi zwyczajów a także zachęcając publiczność do włączania się do wspólnego śpiewu. Następnie przedstawiciele Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” pod batutą Ryszarda Źróbka wykonali tradycyjne polskie kolędy. Dyrygent zaprosił publiczność do wspólnego wykonania kolędy „Bóg się rodzi”. Zebrani na widowni goście okazali się być utalentowanymi kolędnikami – jeszcze długo po zakończeniu koncertu w sali weselnej rozbrzmiewały dźwięki wykonywanych przez nich utworów.”
Ewa Kapusta

Danuta Zgarda objaśnia zaś prawosławną tradycję bożonarodzeniowego śpiewania:

„Prawosławne Święta Bożego Narodzenia obchodziło się i nadal się obchodzi według kalendarza gregoriańskiego, to znaczy dwa tygodnie później. Cykl Świąt Bożonarodzeniowych zawiera w sobie trzy główne święta - Boże Narodzenie (7 stycznia), Św. Bazylego, który przypada na ten sam dzień co i Nowy Rok, według kalendarza gregoriańskiego (14 stycznia) i Trzech Króli (19 stycznia).
Kolędy kiedyś śpiewano zazwyczaj przez mężczyzn, którzy musieli się przed tym wyspowiadać, a także mieli zakaz picia alkoholu na czas kolędowania. Według tradycji kolędnicy musieli wstąpić do każdego domu na wsi, a szczególnie jeżeli w którymś domu mieszkała wdowa albo sierota. Kolędnicy zawsze mieli przy sobie wielką betlejemską gwiazdę (Zwizdę), ozdabianą kolorowym papierem i wstążkami. Historia jej sięga jeszcze czasów dochrześciańskich.
Tematy które pojawiają się w kolędach są przeróżne. Oprócz wątków mitologicznych, bardzo często w kolędach ukraińskich pojawiają się elementy codzienności, w których postacie biblijne nabierają cech zwyczajnych ludzi. To znaczy, że Matka Boska mogła robić pranie, a Św. Piotr kłócić się z Panem Bogiem o to, co jest większe, niebo czy ziemia, albo hodować pszczoły czy robić coś innego, co było bardzo bliskie ludziom.
Szczedriwky - to rodzaj przyśpiewek Bożonarodzeniowych, które się śpiewało w wigilię Nowego Roku. Szczedriwky śpiewały tylko i wyłącznie dziewczyny, które życzyły gospodarzom wszelakich dobroci.
Kolędy i szczedriwky, które trafiły do koncertu w domu Weselnym „Krzemieniec”, zostały zebrane w czasie wypraw etnograficznych w ciągu prawie 30 lat. Są to pieśni Bożonarodzeniowe pochodzące z Polesia, Połtawszczyzny, Kijowszczyzny.”
Danuta Zgarda

Kolędy i szczedrivki będą nam przynosić szczęście aż do następnego Bożego Narodzenia!

Opracowanie: Dom Weselny „Krzemieniec”

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...