BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2022    |    Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

KOTŁY NA BIOMASĘ – PELLET

Kotły na biomasę są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dostępu do gazu oraz chcą ekologicznie ogrzać swój dom.

Pellet produkuje się z odpadów drzewnych - sprasowania trocin drzew, zarówno liściastych jak i iglastych, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa (słoma, trawa). Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu pelletem ważne jest aby wybrać paliwo dobrej jakości. Trzeba zwracać uwagę na właściwości opałowe oraz na kaloryczność.

 • plusem kotłów na pellet jest mniejsza uciążliwość w eksploatacji niż w przypadku kotłów na węgiel, oraz znikoma ilość popiołu;
 • nowoczesne urządzenia z podajnikiem są łatwe w obsłudze, wystarczy raz na kilka dni zasypać zasobnik do pełna, dobrej jakości opałem;
 • zaletą ogrzewania pelletem jest też porządek w domu, ponieważ w przeciwieństwie do węgla, z którego unosi się pył węglowy biomasa jest czystym materiałem, w związku z tym kotłownia może znajdować się nawet w części mieszkalnej;
 • ważnym argumentem przemawiającym za montażem pieca na biomasę jest aspekt ekologiczny, ilość dwutlenku węgla uwalniana do atmosfery podczas spalania pelletu jest taka sama jaką roślina pobiera do swojego wzrostu, natomiast emisja dwutlenku siarki jest o wiele niższa niż podczas spalania węgla.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pelletu?

 • należy unikać nieznanej, niesprawdzonej marki lub producenta – kupujmy paliwo z atestem - certyfikatem;
 • dobrym pomysłem jest wypróbowanie nowego pelletu;
 • po przetestowaniu pelletu i ustawieniu parametrów pracy sterownika, nie zalecamy zmieniać paliwa na inne niż to testowane ( każdy nowy pellet będzie wymagał innych czasów podawania, innej dawki powietrza itp.);.
 • trzeba unikać pelletu wilgotnego - rozpadającego się, spuchniętego, ślimak może rozkruszyć go całkowicie i do komory spalania dostaną się same trociny, które wypalą się szybko, dadzą mało ciepła i znacznie zwiększą ilość spalonego produktu.
 • trzeba unikać pelletu zanieczyszczonego, w którym widoczny jest laminat, płyta meblowa, okleina, czy farba, przy używaniu takiego surowca mogą wystąpić duże problemy z kotłem jak i nieprawidłowości w samym spalaniu - zanieczyszczony pellet często ma podejrzanie niską cenę,
 • nie powinno się wykonywać próby pelletu latem, jeżeli mamy wątpliwości co do jego jakości, w tym okresie grzeje się zazwyczaj tylko woda użytkowa (CWU), nie jest to tym samym miarodajna próba, ponieważ piec, kocioł nie pracuje na pełnej mocy i zimą, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na dużą moc pieca, efekt spalania może być inny.
 • zalecamy również ostrożność przy zakupie pelletu od instalatorów, ponieważ mogą mieć dodatkową marżę i nie wiadomo, czy do końca kontrolują w pełni jego jakość.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa małopolskiego kotły na biomasę muszą spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. Poniżej tabelka przedstawiająca wymagania:

pelet info

 

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...