Antoni Sewiołek
- Szczegóły
- Kategoria: Historie mieszkańców Gminy Czernichów
- Opublikowano: 10 listopad 2020
- Odsłony: 348
Antoni Sewiołek urodził się 9 czerwca 1892 r. w Rybnej. Był synem Piotra i Katarzyny - właścicieli gospodarstwa w tej miejscowości. W Rybnej ukończył sześcioletnią szkołę ludową i trzyletnie dopełniające kursy.
W 1910 r. przeniósł się do Krakowa gdzie zdobywał doświadczenie w zawodzie Piekarza po czym udał się na Śląsk w poszukiwaniu lepszego losu.
W 1914 r. został wcielony do armii Austro-Węgier. Przeszedł szkolenie po czym walczył na froncie rosyjskim oraz, pod koniec wojny, na wloskim.
W 1919 r., już w wolnej Polsce, wziął ślub z Anielą Burzyńską z Czułowa. Postanowił przenieść się do miejscowości z której pochodziła jego żona.
W 1922 r. urodziła im się córka Katarzyna, a Antoni postanowił wyjechać z rodziną do Francji. Liczył, że praca górnika poprawi sytuację materialną najbliższych.
W latach 20. XX wieku był członkiem organizacji polonijnych we Francji za co otrzymał nawet dyplom uznania od tamtejszego Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego. W tej samej dekadzie zaczął spisywać wierszowane pamiętniki, w których opisywał swoje wspomnienia obejmujące okres do 1918 r.Znajdują się one w bibliotece szkolnej w Czułowie.
W 1928 r. postanowił wrócić do Czułowa gdzie zajmował się gospodarstwem. Został aktywnym działaczem ludowym co przejawiało się w zakładaniu Kół Ludowych w rejonie Czernichowa, Liszek oraz rodzinnej Rybnej.
W trakcie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną co przepłacił życiem. Wstąpił do Batalionów Chłopskich zostając nawet komendantem BCh Czernichów.
Na początku lipca 1943 r. nastąpiła pacyfikacja Kaszowa i Liszek. Sewiołek pospieszył z pomocą materialną dla pogorzelców.
Niestety 14 lipca 1943 r. został aresztowany przez Niemców. Był przesłuchiwany w Liszkach, ale bohatersko nie wydał kolegów z konspiracji.
Za swoją dzielną postawę 17 lipca 1943 r. został rozstrzelany przez okupantów przy drodze z Liszek do Piekar. Jego ostatnimi słowami miało być zdanie "Niech żyje wolna Polska".
Dzięki staraniom rodziny w 1945 r. jego ciało spoczęło na cmentarzu w rodzinnej Rybnej.
14 grudnia 1996 r. został patronem Szkoły Podstawowej w Czułowie.
Piotr Kapusta, 15 września 2019.