BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 28 Czerwca 2022    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Walenty Wesołowski

Walenty Wesołowski urodził 7 stycznia 1895 w rodzinie chłopskiej w Krasnem na Rzeszowszczyźnie gdzie ukończył miejscową szkołę ludową kontynuując naukę w gimnazjum w Rzeszowie. Przed I wojną światową zaangażował się w Związek Strzelecki na bazie którego powstały potem Legiony Polskie. Wesołowski należał do tej formacji wojskowej – był żołnierzem I Brygady dowodzonej przez samego Józefa Piłsudskiego. Już w 1914 roku został ranny przez co trafił do szpitala w Wiedniu. Na front powrócił w maju 1915 a pod koniec 1918 walczył we Włoszech.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Wesołowski zaangażował się w wymienione wcześniej wojny, których wynik miał wpływ na kształt granic II Rzeczypospolitej. W 1923 uzyskał tytuł inżyniera kończąc Studium Rolnicze UJ, w roku następnym rozpoczął pracę w Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Był nauczycielem w kilku szkołach rolniczych w tym, od 1931, w Czernichowie gdzie nauczał hodowli zwierząt.

Po wybuchu II wojny światowej Wesołowski zaangażował się w działalność konspiracyjną. Przybrał pseudonim „Dołęga” i utworzył placówkę Armii Krajowej „Pardwa”. Wraz z uczniami i absolwentami Szkoły Rolniczej w Czernichowie pomagał rodzinom aresztowanych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polakom pochodzenia żydowskiego. Owa pomoc przejawiała się w zaopatrywaniu w żywność, opał czy lekarstwa.
Podczas II wojny światowej Wesołowski utworzył w Czernichowie także szkołę podoficerską i podchorążych AK oraz ośrodek tajnego nauczania. 24 stycznia 1945 został aresztowany i trafił do więzienia karno-śledczego NKWD przy ul. Montelupich 7 po czym został wywieziony łagrów w Donbasie we wschodniej części dzisiejszej Ukrainy gdzie przebywał do 1947 r. Udało mu się powrócić do kraju i do nauczania w Szkole Rolniczej w Czernichowie. Na emeryturę przeszedł w roku 1969.

Po zakończeniu II wojny światowej został odznaczony kolejnymi orderami, np. Złotym Krzyżem Zasługi czy Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Zmarł w październiku 1978. Miał 83 lata.

Spoczywa na cmentarzu w Czernichowie, a na jego grobku znajduje się tablica, którą prezentuję. Widnieje na niej napis:

"*7.I.1895 +13.X.1978
Ś.P.
PROF. MGR INŻ.
WALENTY
WESOŁOWSKI
ROLNIK
LEGIONISTA I BRYGADY
PORUCZNIK WOJNY 1920 R.
KAPITAN ARMII KRAJOWEJ
WIĘZIEŃ ŁAGRÓW SOWIECKICH
PROFESOR TECHNIKUM ROLNICZEGO
W CZERNICHOWIE
WIELKI PRZYJACIEL MŁODZIEŻY
ZNAK POLSKI WALCZĄCEJ"

Piotr Kapusta, 3 listopada 2018.
 
 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...