BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 6 Lipca 2022    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa

KATARZYNA I JÓZEF FRYCOWIE Z NOWEJ WSI SZLACHECKIEJ

KATARZYNA I JÓZEF FRYCOWIE Z NOWEJ WSI SZLACHECKIEJ.

Fryc to jedno z tych nazwisk, które nieodłącznie kojarzy się z Nową Wsią Szlachecką. W przeszłości kilka razy pojawiły się wpisy dotyczące znanego w czasach II Rzeczpospolitej piłkarza Cracovii Stefana Fryca.

W Nowej Wsi Szlacheckiej mieszkali także Państwo Katarzyna z Płatków Frycowa i Józef Fryc, których przedstawia fotografia.

Józef Fryc brał udział w I wojnie światowej. Szczęśliwie przeżył Wielką Wojnę jednak w czasie jej trwania zachorował na gruźlicę, która potem (1936) przyczyniła się do jego śmierci.

W jego rodzinie zachowała się opowieść mówiąca o tym, że w czasie walk obóz, w którym przebywał Józef Fryc, został zaatakowany przez armię rosyjską. Nasz dzisiejszy bohater miał przebudzić się w nocy i zdołać z niego uciec. Podobno jego matka, której imię niestety zostało już zapomniane, w trakcie jego pobytu na froncie miała często modlić się na różańcu i wymodlić powrót syna do domu. W przeszłości była w klasztorze, ale z niego uciekła i poślubiła Matuesza Fryca - ojca naszego dzisiejszego bohatera.

Wpis powstał na podstawie informacji od prawnuczki widocznych na zdjęciu osób - Pani Joanny Wrońskiej dzięki uprzejmości której prezentuję Państwu tę fotografię.

 

Piotr Kapusta
 
 
 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...