BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ E-PUAP ceidg
Strona Główna UG telefon Kontakt Lokalizacja Facebook

Banner

Dzisiaj jest: 6 Lipca 2022    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa

Stefan Fryc

Stefan Fryc urodził się 10 sierpnia 1894 r. w Nowej Wsi Szlacheckiej jako syn Izydora i Jadwigi z Kozłowskich. Mając 13 lat rozpoczął sześcioletnią naukę w gimnazjum św. Anny w Krakowie (dzisiejsze I L.O. im. B. Nowodworskiego) zaczynając w tym czasie treningi coraz popularniejszej w Krakowie piłki nożnej. W 1910 r. został zawodnikiem Cracovii Kraków w barwach której w 1913 r. zdobył mistrzostwo Galicji.

Nauki Stefana Fryca w gimnazjum św. Anny oraz udział w kolejnych mistrzostwach Galicji przerwał wybuch I wojny światowej i wcielenie do armii Austro-Wegier w której służył do października 1918. Walczył na froncie serbskim i włoskim. 1 listopada 1918 wstąpił do Wojska Polskiego i jako oficer zaangażował się w wojnę z Ukraińcami na którą został skierowany w lutym 1919 oraz w wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r. służąc w 6 Pułku Artylerii Lekkiej. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiej Akademii Handlowej pracując w Banku Kupiectwa Polskiego.

Lata 20. XX wieku to najlepszy czas w karierze piłkarskiej lewego obrońcy Stefana Fryca zwanego „Morycem”. W 1921 r. zdobył wraz z Cracovią mistrzostwo Polski. Podkreślmy, że były to pierwsze w historii Polski dokończone rozgrywki o mistrzostwo naszego kraju, a Cracovia wyprzedziła w nich Polonię Warszawa oraz Wartę Poznań. Fryc był zawodnikiem krakowskiego klubu do listopada 1926 rozgrywając w jego barwach 313 spotkań. W latach 1922-1924 ośmiokrotnie reprezentował Polskę. Znalazł się w jej składzie podczas meczu ze Szwecją (2:1) w Sztokholmie 28 maja 1922 – pierwszego w historii zwycięstwa naszej reprezentacji. Wystąpił również w spotkaniu z Węgrami 26 maja 1924 r. przegranym niestety 0:5. Rozgrywano go w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Był to debiut biało-czerwonych na wielkiej światowej imprezie.

Stefana Fryca określano mianem <<"kosyniera" dybiącego na kości przeciwników>>. W 1932 r. pochodzący z Nowej Wsi Szlacheckiej zawodnik otrzymał Złotą Odznakę Jubileuszową Cracovii.

Wybuch II wojny światowej spowodował, że nasz bohater ponownie włożył mundur. Wiemy, że wziął udział w wojnie obronnej Polski 1939 r. w stopniu porucznika rezerwy artylerii, ale szczegóły jego ówczesnej służby nie są niestety znane. W okupacyjnej rzeczywistości Fryc przebywał w Warszawie angażując się w działalność Armii Krajowej. Nie wiadomo gdzie i kiedy zakończył swoje życie ani gdzie jest pochowany. Spotkałem się z dwiema wersjami opowieści na ten temat. Pierwsza z nich mówi prawdopodobnie w listopadzie 1943 r. został aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć przez sąd doraźny Policji Bezpieczeństwa. Wyrok miano wykonać przez rozstrzelanie. Można znaleźć również informacje, że zginął później – w trakcie powstania warszawskiego.

Stefan Fryc był jednym z najbardziej znanych polskich piłkarzy w latach 20. XX wieku. Pamiętajmy, że był naszym krajanem.

 

Piotr Kapusta

 

Template Design free joomla templates

Äèçàéí ðàçðàáîòàí øàáëîíû Joomla

Nowa strona 2
Zamknij

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...